Evo zašto su kineski telefoni zaista toliko jeftini
Kada neko po prvi put u ruke uzme neki kineski brend Android telefona, prvo što će ga iznenaditi jeste kako je moguće da radi tako brzo, a plaćen je toliko malo.
Međutim, da li su kineski telefoni zaista dobrotvorna ustanova koja daje odlične telefone po niskim cenama - ili se tu krije još nešto?
Telefoni ovih kompanija gube svoju vrednost kada ih kupite brže od Alfa Romea
Evo zašto su kineski telefoni dobri, a jeftini.
Jeftina radna snaga
Jedan od najočiglednijih razlog aza to što su kineski teleofni jeftini jeste niska cena radne snage.
Kineski proizvođači telefona kao što su Xiaomi, Meizu i Huawei imaju tu prednost što telefone parave lokalno, i samim tim imaju manje troškove za transport, a ta ušteda se dalje prenosi na kupce njihovih proizvoda.
Visoka tehnologija, ali ništa revolucionarno
Još jedan važan faktor za nisku cenu jeste to što kineski proizvođači vrlo često u svoje telefone ne stavljaju najnoviji i najbolji hardver. Cilj je balans između cene i kvaliteta.
Na internetu je moguće pronaći veliki broj telefona koji imaju potpuno razumne premijum specifikacije, ali koštaju jeftinije nego najnoviji premijum telefoni.
Stvar je u tome što premijum telefoni drugih proizvođača koriste najkvalitetnije moguće komponente, koe su ujedno i skuplje.
U mnogim slučajevima, kineske kompanije biraju MediaTek procesore koji su znatno jeftiniji od Samsungovog Exynosa, Snapdragona ili Huaweijevog Kirina.
Plus, MediaTek je takođe kineska kompanija, tako d amože da ponudi jeftiniju lokalnu distribuciju.
Kada je RAM u pitanju, ne koristi se najkvalitetnija memorija, već uglavnom ona prethodne generacije.
Mnogi proizvođači takođe biraju Sony senzore za kameru jer, poput MediaTeka, dobijaju dobru vrednost za novac.
Kineski proizvođači takođe koriste korejske ili japanske displej panele koji su nešto nižeg kvaliteta od IPS ili AMOLED ekrana, ali i jeftiniji.
Fokus na online prodaju
Mnogi proizvođači iz Kine svoje telefone isključivo prodaju preko interneta. Sa druge strane, kompanije kao što su Apple i Samsung troše prave bogatstvo na svoje prodavnice, ali taj novac ne dolazi sa drveta.
Kada neko kupi njihov telefon, ne plaćaju samo njega, već i cenu distribucije, otvaranje i vođenja prodavnica, među mnogim drugim stvarma.
Jeftin marketing
Sigurno ste pirmetili barem jednu reklamu za neki nove proizvode velikih svetskih brendova i slavne osobe koje stoje iza njih.
Takve stvari koštaju pravo bogatstvo, bogatstvo koje na kraju plaćaju mušterije.
Društvene mreže su znatno jeftiniji kanal za reklamiranje. Ako želite kvalitetan telefon, ali ne želite da plaćate cene reklamiranja, odaberite kineski.
Prodaja dodatne opreme
Kineski proizvođači generalno imaju jako malu marginu profita, tako da često prodaju i dodatnu opremu kako bi povećali svoju zaradu.
To su najčešće futrole, ali pojedini proizvođači, kao što je Xiaomi, čak prodaju cipele i papuče.
Sve ovo je lepo, ali da li kvalitet telefona zbog svega ovoga pati?
Sve donedavno, kineski telefon su bili sinonim za loš kvalitet, ali ta percepcija polako odlazi u istoriju.
Istina, možda nisu napravljeni od najkvalitetnijih komponenti koje mogu da se nađu, ali nisu napravljeni ni od najgorih. NIje retko da vidite kineski telefon sa aluminijumskim kućištem koji nudi visoke performanse i košta manje od 250 evra.
Tačno je da postoje i bolji telefoni, ali ovi uređaji su potpuno adekvatni za svakodnevne potrebe koje većina nas ima, a u poslednje vreme se pojavljuju i skuplji (ali i dalje jeftini u poređenju sa konkurencijom) i još kvalitetniji uređaji na koje svakko treba obratiti pažnju.
Zapravo, poslednjih godin aimali smo priliku da vidim i kineske telefone koji su uneli i pojedine revolucionarne elemente, poput kamere koja iskače iz kućišta ili displeja preko cele prednje strane telefone.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vladimir
Skoro svaki xiaomi nema mediatek nego snapdragon procesor.
Podelite komentar
Kadld
Za mene je kineski telefon razumnija kupovina nego neki skupi brend. Ja koristim Kineza a kupio sam ga preko interneta za 135€. Baterija 6000mAh, kamera 16mp, RAM i ROM dovoljno veliki. A i meni nije bitno da se pokazujem u drustvu kako imam telefon od 600-700€. A ne daj Boze da ispadne na beton...
Podelite komentar
majkan
Ovde stoji kako kineski telefoni nemaju kvalitetne komponente , koriste komponente starije generacije itd, ja vam kazem da su to gluposti.Kako onda xiaomi mi 8 pere i iphone x i s9 ? Pogledajte malo testove, Uglavnom svi nose snapdragon processore. i 2-3x su jeftiniji za isti hardware, Sto ne napisete da za ove skupe "poznate" telefone placate bar 40-50% cene telefona brend?
Podelite komentar