≫
iPhone, Huawei, Sony: Pogledajte spisak telefona koji najviše zrače
≫
Proverite da li se vaš telefon nalazi na listi uređaja koji previše zrače
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Igor
Cela zbrka! Ovde se uopste ne radi o radioaktivnom zracenju (koje moze da bude stetno po ljudsko tkivo i opste zdravlje), kako to pratece fotografije sugerisu koristeci simbol za radioaktivno zracenje. Ovde se radi o radio-talasima. GSM (telefoni) koriste radio talase relativno visoke ucestanosti koje se obicno nazivaju i mikrotalasima. Mikrotalasi se u tkivu delimicno apsorbuju i ta energija se pretvara u toplotu (tako radi mikrotalasna rerna, samo sa neuporedivo vise snage). Zato je ovo zracenje u tabeli izrazeno kao snaga/masa - to je mera kojom se ukazuje koliko se snage apsorbuje u ljudskom tkivu kad je izlozeno radiotalasima (SAR = specific absorption rate). Da sada, posle mnogo godina istrazivanja, nije dokazano stetno dejstvo radiotalasa izracenih iz mobilnih telefona na ljude. Inace, svi GSM telefoni se prave po GSM standardu i izracuju istu snagu u prostor oko sebe, a male razlike koje se vide u prikazanoj tabeli samo ukazuju na to koliki deo te ukupne izracene snage zavrsava, umesto u "etru", u glavo korisnika. Naravno, takva mera je veoma osetljiva na relativni polozaj telefona, glave i ruke, tako da ja ne bih ovakva poredjenja shvatao narocito ozbiljno.
Stephen Hawking
Mene neko zeza ovde? Vati po kilogramu?
Deki
Listu kao Samsung da sastavljao..