FACEBOOK: Srbija tražila podatke samo o jednom korisniku
Srbija je u prvoj polovini godine od društvene mreže Fejsbuk zatražila podatke o samo jednom korisniku koje nije dobila, objavljeno je na ovoj društvenoj mreži.
Kada je reč o regionu, Hrvatska i Crna Gora su zatražile podatke o dva korisnika, ali nisu dobili odgovor na njih. Makedonija je uputila devet zahteva koji se tiču 11 korisnika, od čega je Fejsbuk odgovorio na 33 odsto.
Fejsbuk je primio više od 25.000 zahteva, a u prvoj polovini godine je od te kompanije više od 70 država tražilo podatke o korisnicima.
Od toga je američka vlada uputila oko 12.000 zahteva za oko 20.000 korisnika, navodi se u izveštaju o transparentnosti i dodaje da je Fejsbuk pružio podatke za 79 odsto zahteva.
Drugo mesto je zauzela Indija sa 3.245 zahteva koji se tiču 4.144 korisnika, za koje su dobili polovinu odgovora. Nemačka je na trećem mestu sa 1.886 zahteva za 2.068 korisnika, a Fejsbuk je odgovorio u 37 odsto slučajeva.
Neki su zahtevi bili povezani sa "kriminalom i nacionalnom sigurnošću", saopštio je Fejsbuk, ne navodeći druge detalje.
- I dalje vršimo pritisak na američku vladu kako bi omogućila još veću transparentnost u vezi sa tim zahtevima, pa i u vezi sa posebnim brojčanim podacima i vrstom zahteva u oblasti nacionalne sigurnosti - navodi se na mreži.
Američke tehnološke kompanije su pod pritiskom nakon otkrića o američkom programu praćenja komunikacija, pomoću kojeg je američka Agencija za nacionalnu sigurnost (NSA) od njih dobila hiljade digitalnih podataka o korisnicima interneta.
Te kompanije su se potrudile da objave detalje o zahtevima američke vlade kako bi umirile svoje korisnike i klijente. Slične informacije objavile su i kompanije poput Googla i Microsofta.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Makarije
Imaju najbolju bazu podataka, jaču od bilo kog supa, mupa, a vi ih samo još hranite podacima
Podelite komentar
da4a
Sta to znaci dali su 25% ili 33% informacija? Jel daju ili ne podatke na zahtev drzavnih organa? i ko su ti sto odlucuju dali i koliko ce da daju?
Podelite komentar