Bezbednost, organizacija, detoksikacija: 7 koraka do boljeg online života u 2025. godini
Kako se 2024. godina završila, mnogi razmišljaju o rezolucijama, pa zašto ne bismo uveli i neke digitalne rezolucije koje mogu poboljšati naš svakodnevni život u online prostoru?
Prva i možda najvažnija odluka mogla bi biti redukcija vremena provedenog na društvenim mrežama. Iako su one dobar način za komunikaciju i informisanje, neretko se pretvore u beskrajno skrolovanje koje oduzima vreme i energiju. Postavite ograničenje, recimo 30 minuta dnevno, ili isprobajte aplikacije koje vas upozoravaju kada prekoračite željeni prag. Ovakva praksa ne mora da bude trajna, ali će vam sigurno pomoći da se fokusirate na druge aspekte života, poput čitanja knjiga, učenja novih veština ili pak provođenja kvalitetnog vremena s porodicom.
Druga rezolucija mogla bi biti organizacija digitalnog okruženja. Nered u pretrpanim folderima, desktopu s gomilom ikonica i sandučetu e-pošte sa hiljadama nepročitanih poruka stvara stres i otežava pronalaženje važnih informacija. Napravite plan: odvojte vikend ili slobodan dan da pospremite sve, kreirate logične foldere i naučite da efikasno koristite alate za pretragu. Uz to, redovno arhivirajte stare poruke u email klijentu i brišite nepotrebne.
Treća rezolucija odnosi se na bezbednost: poboljšajte svoje lozinke i aktivirajte dvofaktorsku autentikaciju gde god je to moguće. Prečesto ljudi koriste iste šifre za više servisa, što je recept za katastrofu ukoliko dođe do proboja samo jednog od tih sajtova. Menadžeri lozinki mogu vam pomoći da generišete i pamtite složene lozinke, a dvostepena autentikacija (putem SMS-a, aplikacije ili fizičkog tokena) dodaće još jedan nivo zaštite.
Četvrta ideja je da naučite nešto novo. Bilo da želite da se oprobate u programiranju, web dizajnu, digitalnom marketingu ili nekoj sasvim drugoj oblasti, internet pruža ogroman broj besplatnih i plaćenih kurseva. Postavite jasan cilj za narednu godinu – recimo, da naučite osnovni Python ili da postanete vični u WordPress-u – i sledite taj plan korak po korak.
Peti predlog bi bio da se posvetite digitalnoj detoksikaciji barem jedan dan nedeljno. To može značiti potpunu apstinenciju od ekrana ili barem isključivanje notifikacija i ostavljanje telefona po strani dok ste kod kuće. Razlog za to je jednostavan: prekomerna upotreba uređaja može voditi do stresa, manjka sna i smanjene koncentracije. Kratak predah može pomoći da se resetujete i počnete narednu sedmicu s više energije.
Takođe, možete razmisliti o unapređenju svog digitalnog identiteta na način koji vam je zaista koristan. Na primer, umesto da pratite stotine naloga na društvenim mrežama, selektujte one koji vam pružaju istinske vrednosti, bilo da je to edukacija, inspiracija ili konstruktivna zabava. Očistite svoj feed od nepotrebnih objava koje vam troše vreme ili deluju negativno na raspoloženje.
Kao šestu rezoluciju, razmislite o praćenju i ograničavanju online troškova. Sve je češća kupovina putem interneta, pa nije loše da vodite evidenciju o tome koliko ste novca potrošili, na šta, i da li vam je to zapravo bilo potrebno. To je način da budete finansijski odgovorniji i da isplanirate buduće kupovine.
Na kraju, jedna od lepših navika može biti i širenje digitalne solidarnosti. Pomozite starijim članovima porodice ili komšijama da se snađu u novom digitalnom okruženju, objasnite im kako da bezbedno koriste internet i društvene mreže, i usmerite ih na servise koji mogu poboljšati kvalitet njihovog života. Time i vi stičete bolje razumevanje tehnologije i gradite osećaj zajedništva.
Sve su to predlozi koje možete prilagoditi sopstvenom ritmu i ciljevima, a ako uspete da ih pretvorite u svakodnevnu praksu, naredna godina mogla bi vam doneti znatno zdraviji odnos prema digitalnom svetu, bolju organizaciju, više slobodnog vremena i, generalno, kvalitetniji balans između onoga što želite online i onoga što vas ispunjava offline.
(Telegraf.rs)
Video: Sneg, kiša i olujna bura otežali saobraćaj na putevima u zemljama regiona
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.