Ovo nije prevara, ovo je vežba

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Svake godine raste broj internet napada na korisnike bankarskih usluga dok stručnjaci za internet bezbednost savetuju da je edukacija javnosti, a naročito svake banke za svoje klijente, ključna i preko potrebna.

-Fišing u bankarstvu je izraz koji se koristi za opisivanje napadačkih tehnika koje kriminalci koriste kako bi prevarili ljude da otkriju svoje bankovne podatke ili druge osetljive informacije. Važno je da pravilno prepoznate fišing pokušaje i zaštitite svoje podatke. Ovi napadi se često vrše putem lažnih e-mailova, SMS poruka ili web stranica koje izgledaju identično kao oni od strane legitimne finansijske institucije. Iz tog razloga se i Addiko banka pridružila incijativi edukacije, kako svojih klijenata tako i stanovništva uopšte, želeći da kao odgovorni član društva koji brine o svojim klijentima pomogne u edukaciji prevencije fišing napada - izjavio je Zdravko Cvetković, IT direktor Addiko banke.

Da biste se zaštitili od fišinga, ključno je prepoznati ga. Evo nekoliko znakova koji mogu da ukažu na to da je poruka ili web stranica fišing:

  • Nepoznati ili sumnjivi pošiljalac: Ako je pošiljalac nepoznat ili sumnjiv, budite oprezni. Pravi izvor poruke ili e-maila trebalo bi da bude poznat i proveren.

  • Ne otkrivajte osetljive informacije: Finansijske institucije nikada neće tražiti od vas da im putem e-maila ili SMS poruke dostavite osetljive informacije, kao što su brojevi računa, PIN brojevi ili lozinke. Ako vam takva poruka stigne, verovatno je reč o fišingu.

  • Gramatičke i pravopisne greške: Poruke ili e-mailovi koji sadrže mnogo gramatičkih grešaka ili grešaka u pravopisu mogu da ukazuju na fišing. Finansijske institucije obično imaju visok standard jezičke tačnosti u svojoj komunikaciji.

  • Lažne web stranice: Hakeri često stvaraju lažne web stranice koje izgledaju identično kao originalne one od strane finansijske institucije. Uverite se da URL adresa ispravno odgovara pravoj banci ili instituciji koja je predstavljena.
  • Ne klikćite na sumnjive linkove ili priloge koje sadrže takve poruke.
  • Prijavite sumnjive aktivnosti: Obavezno prijavite sve sumnjive aktivnosti svojoj banci. Ona će vam pružiti dodatnu pomoć i informacije o tome kako da se zaštitite.

Kako se zaštititi od fišinga? Na sajtu Addiko banke možete da preuzmete Vodič za zaštitu od fišinga, koji je dobro imati u svakoj prilici. Možete direktno sa sajta da ga preuzmete, odštampate ali i da ga sačuvate na vašim uređajima kao mali podsetnik ako se nađete u nedoumici da li je neka poruka ili sadržaj koji ste primili fišing.

-Fišing je ozbiljna pretnja u bankarstvu i važno je biti obavešten o ovim vrstama prevara. Pravilno prepoznavanje znakova fišinga i preduzimanje preventivnih mera može vam pomoći da sačuvate svoje bankovne informacije i ostanete zaštićeni. Zapamtite, informisanje je ključno za održavanje sigurnosti prilikom korišćenja bankarstva putem interneta. Addiko kampanja protiv fišing napada ima za cilj da podseti i osvesti javnost o ovom sve češćem problemu. Budite oprezni i zaštitite sebe! - zaključuje stručnjak za internet bezbenost Addiko banke.

O Addiko kampanji protiv fišinga možete da saznate više na addiko.rs.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA