Omegle iznenada ugašen nakon 14 godina na internetu: "Ne želim da doživim srčani udar u svojim tridesetim"

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Nakon 14 godina postojanja, Omegle, poznata usluga za anonimne video razgovore, obustavlja rad zbog sve češće zloupotrebe platforme i povezivanja sa neopisivo gnusnim zločinima.

Platforma koju je 2009. godine osnovao tada 18-godišnji programer i srednjoškolac Lif K-Bruks, samofinansirala se tokom svog postojanja. Iako je popularnost vremenom opadala, prošlog meseca je privukla oko 50 miliona posetilaca, prema analitičkoj firmi SimilarWeb.

"Nisam baš znao šta da očekujem kada sam pokrenuo Omegle. Da li će nekoga uopšte zanimati veb sajt koji je stvorio klinac od 18 godina u svojoj sobi kod roditelja u Vermontu, bez budžeta za marketing? Ali, postao je popularan gotovo odmah nakon pokretanja i organski rastao, dosežući milione dnevnih korisnika. Verujem da je to imalo veze sa osnovnom ljudskom potrebom za upoznavanjem novih ljudi i sa činjenicom da je Omegle bio jedan od najboljih načina da se ta potreba ispuni", napisao je K-Bruks u blog postu.

Omegle je bio na meti kritika nakon što je postao leglo sumnjivih aktivnosti tokom pandemije, koja je donela porast u njegovoj upotrebi. K-Bruks je izjavio da je firma pokušala da implementira niz poboljšanja tokom godina, ali su "nedavni napadi bili sve samo ne konstruktivni".

"Koliko god želeo da okolnosti budu drugačije, stres i troškovi ove borbe – pored postojećeg stresa i troškova vođenja Omegle i borbe protiv njegove zloupotrebe – jednostavno su preveliki. Vođenje Omegle više nije održivo, ni finansijski ni psihološki. Iskreno, ne želim da doživim srčani udar u svojim tridesetim", napisao je on.

K-Bruks, koji izgleda da je sam vodio servis, izrazio je razočaranje promenama na internetu u poslednjoj deceniji.

"Bitka za Omegle je izgubljena, ali rat protiv interneta se nastavlja. Skoro svaki onlajn servis za komunikaciju bio je izložen istim vrstama napada kao Omegle; i dok su neki od njih mnogo veće kompanije sa mnogo većim resursima, svi imaju svoju tačku pucanja. Brinem se da, ako se uskoro ne promeni smer, internet koji sam zavoleo više neće postojati, i na njegovom mestu će biti nešto što više liči na unapređenu verziju televizije – usmerenu uglavnom na pasivnu potrošnju, sa mnogo manje mogućnosti za aktivno učešće i pravu ljudsku povezanost."

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA