Kako tehnološki giganti "otimaju" internet: Digitalni svet je postao feudalni sistem

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Martin Andre, nemački stručnjak za medije i istraživač na Univerzitetu u Kelnu, objavio je knjigu "Big Tech muss weg!" (Tehnološki giganti moraju da odu!) u kojoj ističe alarmantnu koncentraciju moći koju su američke tehnološke kompanije uspele da ostvare nad internetom. Prema njegovom istraživanju, većina online aktivnosti koncentrisana je na svega nekoliko veb sajtova, koji čine 70% ukupnog internet saobraćaja.

Andre optužuje gigante kao što su Google, Facebook i Amazon za "neprijateljsko preuzimanje" interneta. On tvrdi da su ove kompanije iskoristile regulatorne rupe kako bi obmanule državne institucije. Sistemska manipulacija vodi ka narušavanju pravedne trgovine i konkurencije, stvarajući feudalni sistem regulacije. Na primer, u 2014. godini, Facebook (sada Meta) stekao je WhatsApp, dok je Ilon Mask kupio Twitter (sada X) prošle godine za više milijardi dolara.

Giganti kao što su ovi sada kontrolišu i način na koji se stvaraju profiti. Oglašavanje neizostavno teži ka ovim platformama, gde su i publika i kupci. Na taj način, sredstva se koncentrišu u blagajnama ovih tehnoloških kompanija, omogućavajući im dalje akvizicije i širenje moći.

Ne samo da je demokratija ugrožena, već i ekonomija sve više pada pod dominaciju internet giganata. Sve više prodaja i transakcija obavlja se na ovim glavnim platformama, sve pod uslovima koje diktiraju velike tehnološke kompanije. Vredni podaci o korisnicima takođe odlaze u njihove ruke, omogućavajući im da steknu nefer prednost, kao što je prilagođavanje proizvoda koji zaobilaze proizvođače.

Međutim, Andre ostaje optimističan: "Koncentracija moći internet korporacija može se razbiti," tvrdi on. Autor nudi "plavi plan za oslobađanje interneta" koji se zasniva na 15 osnovnih principa, uključujući i usvajanje otvorenih standarda.

Poziv je sada upućen zakonodavcima i regulatorima da preduzmu mere. Andre napominje da su sve ove mere ekonomski isplative i mogu se brzo sprovesti ako se stvarno traži rešenje.

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA