Stručnjaci upozoravaju na veliki porast prevara koje počinju razgovorom na društvenim mrežama

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Stručnjaci za bezbednost upozorili su da se prijavljivanje prevara koje su započele razgovorom sa prevarantima (konverzacijski napadi), povećalo 12 puta, što ih čini najbrže rastućom pretnjom za korisnike mobilnih telefona u 2022.

Proofpoint je u novom postu na blogu objasnio da prevare, kao što je "pig butchering" (u doslovnom prevodu "svinjokolj"), obično zahtevaju od prevaranata da ulože mnogo više vremena od onog koje im je potrebno za fišing ili isporuku malvera.

Prevaranti žrtvama prilaze uglavnom na društvenim mrežama ili sajtovima za upoznavanje, a zatim, tokom nedelja koje slede, pokušavaju da izgrade odnos, razmenjujući bezopasne poruke. Međutim, pravi cilj prevaranta je da dođu do informacija, novca ili akreditiva žrtve.

Često će žrtva biti namamljena da investira u lažnu šemu sa kriptovalutama. Ova vrsta prevare ("pig butchering") bila je odgovorna za povećanje investicionih prevara prošle godine koje su zaslužne za gubitke od više od 3,3 milijarde dolara.

Pored finansijskih gubitaka, "pig butchering" prevare, kao i ljubavne prevare, podrazumevaju i "emocionalno ulaganje žrtve", upozorio je Proofpoint.

"Poverenje se stiče, a zatim zloupotrebljava, što može da izazove osećanje stida uz stvarne posledice gubitka novca."

Proofpoint kaže da ima dokaze koji ukazuju na to da su neki od počinilaca ovih prevara i sami žrtve trgovine ljudima, uključujući i jednu Kineskinju koja živi u Kambodži.

Međutim, u budućnosti bi mašine mogle da preuzmu njihov posao, upozorava se u izveštaju.

"Objavljivanje alata kao što su ChatGPT, Bing Chat i Google Bard najavljuje dolazak nove vrste četbota, sposobnog da razume kontekst, prikaže obrazloženje, pa čak i pokuša da ubedi. Botovi veštačke inteligencije obučeni da razumeju složene poreske kodove i ulaganja mogli bi da se koriste za prevaru čak i najsofisticiranijih žrtava", navodi Proofpoint, prenosi Informacija.rs.

"Zajedno sa modelima za generisanje slika koji mogu da kreiraju jedinstvene fotografije ljudi koji izgledaju stvarno, akteri pretnji u razgovoru bi uskoro mogli da koriste veštačku inteligenciju kao pravog saučesnika u kriminalu", zaključio je Proofpoint.

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA