Stručnjaci upozoravaju na porast lažnih profila na LinkedInu: Evo čega treba da se pazite
Postoji mogućnost da se iza profila direktora preduzeća ili osobe iz kadrovske službe kriju prevaranti
Poslovna društvena mreža LinkedIn je popularno mesto za traženje poslova i regrutovanje novih zaposlenih. Umesto raspisivanja konkursa za posao, dovoljno je na LinkedIn-u potražiti ljude koji ispunjavaju određene uslove i stupiti u kontakt sa njima kako bi se pokrenula komunikacija o mogućem zaposlenju.
S obzirom na to da je ovakav način regrutacije postao uobičajen, korisnici ove mreže nisu iznenađeni kada im se jave predstavnici kompanije, ali stručnjaci za sajber bezbednost pozivaju na oprez u takvoj komunikaciji, jer postoji mogućnost da se iza profila direktora preduzeća ili osobe iz kadrovske službe kriju prevaranti.
Prema izveštaju na sajtu KrebsOnSecurity, LinkedIn ima sve veće probleme sa brojnim lažnim profilima čije slike generiše veštačka inteligencija, a opis profila koristi podatke stvarnih korisnika, prenosi Poslovni. Profili su tako dobro napravljeni da nema razloga da se misli da je u pitanju prevara.
Prema istrazi koju je sproveo Krebs, veliki broj takvih lažnih profila traži glavne službenike bezbednosti u nekoliko velikih kompanija sa liste Fortune 500 kao što su HP, ExxonMobile, Chevron i druge. Google je o istom problemu govorio pre pola godine kada je upozorio na lažne profile na LinkedInu.
Stručnjak za sajber bezbednost Brajan Krebs razgovarao je sa osnivačima nekoliko LinkedIn grupa koji su mu potvrdili da imaju problema sa velikim prilivom lažnih profila. Iako su na ovo upozorili LinkedIn, dobili su odgovor da ovi profili ne krše njihova pravila korišćenja, pa ih u početku uopšte nisu brisali.
Takve prevare često rezultiraju krađom poverljivih ličnih podataka i drugih podataka, a prema nekim informacijama, broj ovakvih napada na LinkedIn porastao je za 232 odsto.
Takođe, u nekim slučajevima, ljudi koji stoje iza lažnih profila ubeđuju ljude da investiraju u neke projekte vezane za kriptovalute. Oni koji nasednu i ulože novac, na kraju ostanu bez njega.
Naravno, većina profila koje vidite na ovoj poslovnoj mreži su pravi i iza sebe imaju stvarne ljude, ali kao i uvek kada je u pitanju onlajn komunikacija sa ljudima koje ne poznajete, određena doza opreza nije na odmet.
(Telegraf.rs)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.