Šta sajber kriminalci mogu da urade sa vašom kućnom adresom? Iznenadićete se
Mislite da su hakeri došli do vaše kućne adrese? Ovo je sve što treba da znate
Poslednjih nedelja, meseci čak, sve je više ljudi koji su žrtve hakerskih napada. Nakon što im sajber kriminalci pristupe ličnim podacima i drugim osetljivim informacijama, ove žrtve gubile su novac, ali i živce. Ovo je postala česta pojava, a može izazvati velike finansijske probleme.
Pitanje je šta sajber kriminalci mogu da urade ako dobiju vašu kućnu adresu?
Kućna adresa je, piše portal Makeuseof, nešto što može biti javno dostupno, što znači da je svako može dobiti. Neke adrese se takođe mogu otkriti korišćenjem metoda hakovanja. Na primer, ako kriminalac provali u vašu omiljenu onlajn prodavnicu. Pošto su lični podaci, kao i vaša adresa za dostavu, zabeleženi na sajtu, hakeri mogu da im pristupe nezakonitim provaljivanjem u baze podataka.
Na sreću, vaši bankovni računi i druge osetljive informacije su bezbedni čak i ako neko sazna gde živite, ali vaša adresa im može pomoći da nabave osetljive informacije.
Ako kriminalac zna vašu adresu i neki način da vas kontaktira - putem društvenih medija, e-pošte ili mobilnog telefona - može vas uplašiti ili zapretiti kako biste mu dali osetljive informacije. Svako normalan bi se zabrinuo kada bi mu neka hakerska grupa ili pojedinci rekli "znamo gde živite". Možda bi se žrtva dovoljno uplašila da ne bi pozvala policiju.
Sajber kriminalac takođe može da unese vašu adresu u javnu bazu podataka kako bi proverio dodatne informacije koje bi mogao da iskoristi. Štaviše, hakeri je mogu koristiti za preusmeravanje vaše pošte. Ova prevara uključuje promenu adrese za isporuku bez vašeg ovlašćenja.
Bankarski izveštaji, zdravstveni podaci, matični brojevi, kartice i drugi osnovni podaci se svakodnevno šalju mejlom, a kriminalac sa minimalnom količinom osetljivih podataka može da napravi veliku štetu.
Ova prevara se takođe koristi kao deo procesa krađe identiteta jer može dati kriminalcu informacije o različitim aspektima vašeg života, kao što su mesto rada, finansijska situacija i slično. Veoma je važno naglasiti da hakeri ne mogu da ukradu vaš identitet samo zbog kućne adrese. Za to im je potrebno mnogo više informacija, koje će pokušati da dobiju zahvaljujući vašoj adresi.
Postoji i fizički način na koji kriminalac može pokušati da vas prevari – ako zna vašu adresu, može početi da šalje lažnu poštu kako bi dobio više informacija o vama.
Kako zaštititi privatnost podataka?
Prilično je teško osigurati da niko ne dobije vašu kućnu adresu. Ono što možete da uradite je da sprečite da bude javno dostupna – od brisanja adrese iz baze podataka sa javno dostupnim informacijama do kreiranja virtuelne adrese.
Takođe, razmislite dobro pre nego što svoju adresu unesete bilo gde - ako mislite da je sajt lažan, verujte svojim instiktima i ne otkrivajte ništa. Čak i ako deluje da je mejl legitiman i od neke poznate kompanije, možda je u pitanju phishing prevara.
Drugim rečima, ne otvarajte linkove dok ne budete apsolutno sigurni u njihovu autentičnost.
A šta da radite ako se "upecate" na email prevaru možete pogledati u našem videu ispod.
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.