Na internetu osvanula enciklopedija svih “gadnih” stvari koje su tehnološki giganti do sada uradili
Saslušanja u kongresu, antimonopolske bitke, sve duže liste tužbi i uporni problemi sa privatnošću korisnika, čak i najstrožem posmatraču može biti teško da se seti određenog skandala ili tačno odredi kada smo, tačno, počeli da razmišljamo o nekom problemu sa nekom društvenom mrežom.
U te svrhe, novoformirani Tech Oversight Project stvorio je Wiki stranicu koja na jednom mestu pruža uvid u gotovo sve “gadne” stvari koje su tehnološki giganti radili. Makar u one “najgadnije”...
U trenutku lansiranja, Big Tech Wiki sadrži oko 90 zasebnih linkova ka stranicama o raznovrsnom asortimanu tema i pitanja. Čitaoci, na primer, mogu pronaći stavke koje objašnjavaju napore kompanije Meta u lobiranju protiv antimonopolskog zakonodavstva, ili “težak” odnos kompanije Google sa vojskom SAD-a.
Wiki takođe sadrži stranice kao što su “Big Tech laže Kongres“ i “Big Tech kao nova duvanska industrija”.
Mnogi naslovi zvuče kao Google pretraga promišljenog kritičara tehnološke industrije.
Pored stranica za šire teme i argumente, Wiki sadrži desetine korisnih unosa o tehničkim terminima, proizvodima i zakonodavnim naporima. Kreatori su uključili imena manje poznatih Big Tech lobističkih grupa.
A upravo ovi manje poznati igrači u orbiti Silikonske doline spremni su da preuzmu važniju ulogu u narednim godinama sada kada je Internet udruženje, nekada glavna objedinjena lobistička ruka Big Tech-a, zvanično mrtvo.
Tech Oversight Project pokrenut je ranije ove godine sa ciljem da podigne svest o “gadostima” tehnoloških giganata, kako bi ove kompanije konačno bile odgovorne za stvari koje rade.
Big Tech Wiki stranicu možete naći OVDE, malo je reći da je u pitanju interesantno štivo.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.