Amerikanci dodali Kaspersky na listu kompanija koje predstavljaju rizik po nacionalnu bezbednost SAD-a
Američka Federalna komisija za komunikacije (FCC) je u petak saopštila da proizvodi kompanije Kaspersky predstavljaju “neprihvatljiv rizik po nacionalnu bezbednost SAD” i dodala je kompaniju na čuvenu listu firmi koje predstavljaju rizik po nacionalnu bezbednost Amerike.
Preduzećima u SAD-u je zabranjeno da koriste federalne subvencije obezbeđene preko FCC-ovog Fonda univerzalnih usluga za kupovinu bilo kojih proizvoda ili usluga od kompanija sa liste.
Ovo je prvi put da je na listu dodata ruska kompanija koju inače čine kineske kompanije.
Pored firme za sajber bezbednost, FCC je na svoju listu u petak dodao i China Telecom i China Mobile International USA.
Kaspersky je odgovorio na potez FCC-a u saopštenju za javnost na svom sajtu, rekavši da je odluka agencije “doneta na političkim osnovama” kao posledica ruske invazije na Ukrajinu, i da kompanija “ostaje spremna da sarađuje sa američkim vladinim agencijama u rešavanju problema FCC-a i zabrinutosti bilo kojih drugih regulatornih agencija.”
2017. godine, ruski obaveštajci su navodno koristili antivirusni softver kompanije Kaspersky za krađu poverljivih dokumenata iz američke Agencije za nacionalnu bezbednost — što je tvrdnja koju je kompanija sa sedištem u Moskvi demantovala.
Kasnije te godine, bivši američki predsednik Donald Tramp potpisao je nacrt zakona o zabrani upotrebe proizvoda kompanije Kaspersky od strane saveznih agencija nakon što je optužio kompaniju da ima veze sa Kremljom, piše The Verge.
Nedavno je i nemačka Savezna kancelarija za informacionu bezbednost upozorila kompanije da ne koriste Kaspersky proizvode. Zvaničnici su nagovestili da bi kompanija mogla biti primorana da pomaže ruskim obaveštajnim službama.
(Telegraf.rs)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bojan B.
- Jedine 2 kompanije koje "ne predstavljaju opasnost" po nacionalnu bezbednost, a iz ove su branše, su McAfee i Symantec. Evo i zašto - u potpunom su vlasništvu firmi iz SAD i prihvatile su zahtev raznih bezbednosnih agencija SAD da u svoj softver ugrade tkz. back door ili "mala vrata" kroz koje pomenute agencije mogu neopaženo da pristupe tudjim računarima. - Plus što se državnim institucijama i organima "preporučuje" da instaliraju proizvode od pomenute 2 firme. Znači, ništa KAV, Trend Micro, Sophos, ESET, AVG-Grisoft...
Podelite komentar
Zeljko
nego sta !!!
Podelite komentar