Ukrajina u ratu sa Rusijom navodno koristi veoma kontroverznu tehnologiju koju mnoge zemlje žele da zabrane
Ukrajina sada navodno koristi veoma kontroverznu Clearview AI tehnologiju prepoznavanja lica u svrhe kao što je identifikacija ruskih vojnika, između ostalog, tvrdi generalni direktor ove kompanije.
Hoan Ton-Tat rekao je Reuters-u da je kompanija ponudila ukrajinskom ministarstvu odbrane besplatan pristup svom sistemu nakon početka sukoba sa Rusijom.
Prema izveštaju Reuters-a, Clearview je sugerisao da bi Ukrajina mogla da koristi tehnologiju za ponovno spajanje izbeglica sa članovima porodice, borbu protiv dezinformacija, pronalaženje osoba od interesa na kontrolnim punktovima i za identifikaciju mrtvih tela.
Kompanija nije ponudila svoju tehnologiju Rusiji.
Ministarstvo odbrane Ukrajine nije odgovorilo na zahteve za komentar, naglašava Reuters.
Međutim, portparol ukrajinskog Ministarstva za digitalnu transformaciju nedavno je rekao da zemlja razmatra ponude američkih kompanija za veštačku inteligenciju kao što je Clearview.
Nije jasno za šta tačno Ukrajina koristi sistem, rekao je Ton-Tat, napominjući da ne bi trebalo da se koristi kao jedino sredstvo identifikacije. On i savetnik Clearview-a Li Volski su tvrdili da druge ukrajinske vladine agencije planiraju da počnu da koriste ovu tehnologiju u narednim danima.
Osnivač Clearview-a je rekao da ovaj startap ima na raspolaganju više od 2 milijarde slika sa ruske društvene mreže VKontakte, i više od 10 milijardi slika ukupno u svojoj bazi podataka.
Kontroverzna tehnologija Clearview-a našla se na udaru kritika sa mnogih strana tokom poslednjih nekoliko godina. Ovog meseca Italija je kaznila kompaniju sa 20 miliona evra i naredila joj da izbriše slike italijanskih državljana. Velika Britanija je u novembru kaznila Clearview sa 17 miliona funti zbog kršenja zakona o zaštiti podataka, prenosi Engadget.
Kanada, Australija i Francuska su među zemljama koje su rekle Clearview-u da izbriše slike njihovih stanovnika i građana.
Takođe se suočava sa tužbama za kršenje privatnost u SAD-u, gde su zakonodavci pozvali savezne agencije da prestanu da koriste ovu tehnologiju.
Jedan stručnjak za CNBC kaže da bi ova tehnologija prepoznavanja lica mogla pogrešno identifikovati ljude na kontrolnim punktovima i u borbi. Takve greške mogle bi da dovedu do smrti civila, baš kao što je dolazilo do nepravednih hapšenja kada je policija u Americi koristila ovu tehnologiju.
Meta, Google, Venmo, Twitter i druge platforme su zahtevale da Clearview prestane da prikuplja slike sa njihovih platformi.
Video: Snimak ruskog vazdušnog napada u Ukrajini: Avion poleće, vide se koordinate i radar, pa se vraća
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mlj1228
Zašto "navodno", zar nije tako??!!... navodno je zabranjeno, ali za koga?!... Svako od nas zna šta je sve korišćeno u bombardovanju Srbije, pa da li je neko od njih odgovarao, sigurno ne, tako će i Ukrainskim fašistima sve oprostititi!!
Podelite komentar
Перагеније
Украјина је западни полигон, жртва каква је био и Ли Освалд... Према њиховој доктрини, у рату (и љубави чак!) све је дозвољено - нема стида, мере, витештва... Шта би на то рекао Марко Миљанов, сви знамо.
Podelite komentar