U poslednjem pokušaju da se osujeti tekuća invazija Rusije na Ukrajinu, ukrajinski zvaničnici traže da organizacija odgovorna za održavanje servera koji su sastavni deo rada interneta preduzme korake koji imaju potencijal da potpuno isključe Rusiju iz sajber prostora.
Ukrajina traži od ICANN-a da se povuku domeni izdati u Rusiji i ugase primarni serveri sistema imena domena (DNS) u zemlji – potez koji bi efektivno zabranio pristup ruskim internet sajtovima, sa potencijalom da celu zemlju izbaci sa mreže, saznaje Rolling Stone magazin, i kako kažu, publikaciji je ICANN potvrdio ovaj zahtev Ukrajine.
DNS root zona je ključni element ukupne funkcionalnosti Interneta, odgovorna za rukovanje upitima do domena najvišeg nivoa — kao što je .com, i domena specifičnih za državu kao što je ruski .ru. Uklanjanje ruskog pristupa ovom klasteru servera sprečilo bi ruske provajdere internet usluga da komuniciraju sa spoljnim sistemima koji zapravo povezuju korisnike interneta sa veb lokacijama.
Izbacivanje Rusije sa interneta predstavljalo bi veliki udarac za zemlju, potencijalno doprinevši seriji vanrednih globalnih sankcija koje su Rusiji uvedene poslednjih dana — koje su uključivale ograničenja za rusku Centralnu banku, zamrzavanje određene imovine u ruskom vlasništvu, uklanjanje iz globalnog SWIFT sistema plaćanja i zabrana interakcije sa ruskom naftnom i gasnom industrijom.
ICANN (Internet Corporation for Assigned names and Numbers) je vodeća organizacija u upravljanju Internetom i odgovorna je za rukovođenje globalnom strukturom Interneta, kroz upravljanje sistemom internet identifikatora (IP adresa, naziva domena i brojeva protokola).
ICANN je posebno značajan jer kontroliše sistem naziva domena (DNS), "adresar Interneta", koji je jedini hijerarhijski sistem na Internetu.
ICANN je globalna organizacija, registrovana kao nedobitna (not-for-profit) korporacija sa sedištem u Kaliforniji, SAD, a pored više stalnih kancelarija najvažniji rad se obavlja na redovnim sastancima ICANN zajednice, tri puta godišnje, tipično na različitim kontinentima.
Rusiji nisu strane mogućnosti isključivanja sa globalne internet infrastrukture. Prošlog leta, Kremlj je sproveo niz testova koji su, prema anonimnom izvoru, nastojali da "utvrde sposobnost 'Runeta' da radi u slučaju spoljnih smetnji, blokada i drugih pretnji" ručnim izbacivanjem zemlje van mreže, pisao je tad Reuters. Eksperiment je podstaknut ruskim Zakonom o suverenom Internetu, koji poziva na stvaranje nacionalnog DNS-a koji bi Rusiji omogućio da održi internet konekciju u slučaju ometanja od strane spoljnih sila.
Ipak, najblaže rečeno, ispunjavanje ovog zahteva predstavljalo bi veoma opasan presedan koji bi imao do sada neviđene razmere.
Sa druge strane, RIPE NCC, odnosno Koordinacioni centar Foruma evropskih IP mreža, saopštio je da neće oduzimati Rusiji IP adrese.
"Izvršni odbor RIPE NCC-a veruje da sredstva za komunikaciju ne bi trebalo da budu pod uticajem domaćih političkih sporova, međunarodnih sukoba ili rata", naveli su u svom saopštenju.
Video: Putin doneo odluku: Snage za nuklearno odvraćanje u posebnom režimu pripravnosti
(Telegraf.rs)
Video: Zavirili smo u srce Zero Tenacity tima: Gejming na sasvim novom nivou
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marko Parezan
Moraće ovo Rusija da reši interkontinentalnim putem...nekoliko ciljeva☢️
Podelite komentar
Mila
Zašto da svet ne čuje istinu kako Zapad ratuje protiv Rusije iz Ukrajine.
Podelite komentar
Pa da
Iskljuciti bilo koju sansu da se zna istina...
Podelite komentar