"Virus ubica" bi u bliskoj budućnosti mogao da postane ozbiljna opasnost po živote ljudi
Sajber kriminalici bi do 2025. godine mogli da počnu da izvode napade koji će tehnologiju i uređaje na koje budu usmereni pretvarati u oružje za napad na druge ljude.
Do takvog scenarija bi mogli da dovedu napadi hakera direktno usmereni na tzv. operacionu tehnologiju (OT), odnosno na hardver i softver koji nadzire, prati, otkriva ili sam izaziva promene unutar velikih računarskih sistema (kao što je npr. industrijska oprema, odnosno sav njen softver i hardver).
Američka kompanija Gartner, koja se bavi naučno-tehnloškim istraživanjima i konsaltingom, procenjuje da bi posledice takvih "sajber-fizičkih" napada, pored ljudskih žrtava, bili i ogromni finansijski gubici koji će se meriti desetinama milijardi dolara.
Naftovod kao primer
Primer jednog takvog napada velikih razmera je prilično svež. Ove godine u maju hakeri su izvršili napad na američki "Kolonijal pajplajn" naftovod, što se smatra jednim od najvećih napada na neku ključnu nacionalnu infrastrukturu u istoriji. Upravo tak primer pokazuje da su hakerski napadi velikih razmera počeli da izlaze iz holivudskih studija i postaju deo stvarnog sveta.
Ovakvih napada, na mnogo manje sisteme, bilo je i pre "Kolonijala". Svima je, uglavnom, zajedničko to što ciljaju da onesposobe bezbednosne sistem nadzora, koji su projektovani da isključe proizvodna postrojenja u slučaju velikih havarija, piše Dataquest. Ako takav malver (malware) uspešno izvrši svoj "zadatak" i pritom dovede i do ljudskih žrtava, on postaje "virus ubica" odnosno "kilver" (killware).
OT sistemi najčešće nisu cilj napada hakera, već bivaju iskorišćeni kao sredstvo. Zato Gartner upozorava da će kriminalcima upravo oni u bliskoj budućnosti, pomoću "kilvera", postajati oružja sposobna da nanesu veliku štetu i potencijalno usmrte veliki broj ljudi. Predviđa se da bi potencijalna meta takvih napada mogli da postanu hemijske industrija, sistemi kontorle avio saobraća, brane, elektrane i slična velika postorojenja i objekti.
Iz digitalnog u fizički svet
Neke bezbednosne agencije u Evopi i SAD već neko vreme razmatraju mogućnosti izvođenja ovakvih napada i zbog toga, u saradanji sa vladama rade na pripremi pravnih okvira za suprotstavljanje takvim pretnjama.
Cilj preduzimanja takvih mera je jačanje kontole OT sistema i prevenicija fatalnih incidenata koji dolaze iz digitalnog sveta i ostavljaju katastofalne posledice na fizički svet. I pored toga što još uvek nije bilo fatalnih incidenta većih razmera izazvanih napadima na OT sisteme, sasvim je razumno predvideti da bi "kilver" u dogledno vreme mogao da nađe svoju prvu žrtvu.
Zbog toga, stručnjaci zaduženi za bezbednost i procenu rizika moraju da se potrude da što pre dođe do stvaranja što šireg okvira kontrole koja će proširiti već postojeće standarde sajber bezbednosti.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Šiš miš
Dajte mi taj virus.
Podelite komentar
Hoki
HahAaHahaaaa
Podelite komentar