Zabrinjavajući podaci: Deca nikada više nisu bila žrtve prevara na internetu

 ≫ 
  • 0

Dan sigurnijeg interneta obeležava se 9. februara i međunarodno je prihvaćen datum koji ima za cilj da promoviše pametno korišćenje interneta i drugih informaciono-komunikacionih tehnologija i alata.

Prema istraživanju sprovedenom u Velikoj Britaniji, od strane zvaničnih koordinatora Centra za sigurniji internet (UKSIC), deca se u poslednjih godinu dana susreću sa velikom količinom obanjujućeg sadržaja poput lažnih vesti, preterano obrađenih fotografija, lažnih nagradnih igri, skrivenih sponzorisanih oglasa, priča iz neproverenih izvora i igrica koje su napravljene tako da neiskusnima uzmu novac.

Izveštaj je pokazao još neke interesantne i zabrinjavajuće podatke:

- 77% anketirane dece i mladih, uzrasta od 8 do 17 godina, smatra da boravak na Internetu igra bitniju ulogu u životu, nego ikada pre,

- 73% anketiranih mladih smatra da im je korišćenje interneta pomoglo da lakše prebrode pandemiju,

- više od pola anketiranih (51%) mladih susreće sa mnogo više obmanjujućeg sadržaja na mreži nego prethodne godine,

- 62% mladih dobijalo zahteve za prijateljstvo od ljudi koje ne poznaju,

- 35% dece je prepoznalo da uticajne osobe, blogeri, influenseri i poznate ličnosti dele sadržaj poput lažnih vesti na svojim profilima.

Većina mladih shvata da su odgovorni za svoje postupke kada su na mreži. Kod njih postoji svest o tome da je bitno da se štetan sadržaj prijavi, ali priznaju da je verovatnije da će obmanjujuć sadržaj pre blokirati (21%) nego prijaviti (16%),

- 53% ispitanih mladih veruje da je njihova odgovornost da obrazuju porodicu i prijatelje o obanjujućem sadržaju, i da ih edukuju o njegovoj štetnosti,

- 61% dece je pokazalo želju da se upozna sa tehnikama koje bi im pomogle da identifikuju obmanjujući sadržaj na mreži.

Projektom "Bezbednost i odgovornost", koji je Fondacija Tijana Jurić uspešno realizovala uz podršku Telenor Fondacije, putem edukativnih radionica "Tijana klik", blizu 2.000 učenika osnovnih i srednjih škola širom Srbije edukovano je da prepozna opasnosti i rizike koji vrebaju na internetu i da reaguje u slučaju ugrožene bezbednosti na internetu.

(Telegraf.rs)

Video: Zavirili smo u srce Zero Tenacity tima: Gejming na sasvim novom nivou

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA