"Svemirski" internet uskoro stiže u svaku zabit na planeti, a već sada svako može da ga testira
Ilon Mask je pozvao sve zainteresovane ljude širom sveta koji žele da postanu beta testeri njegovog satelitskog interneta da se prijave na zvaničnom sajtu Starlinka putem.
Zainteresovani za prijavu treba da ostave samo svoju imejl adresu, poštanski broj i navedu državu iz koje dolaze, a Starlink će ih zatim staviti u svoju bazu i obavestiti kada se pojavi neka nova informacija u vezi sa sprovođenjem testova u njihovom delu sveta.
U orbiti Zemlje trenutno se nalazi 500 satelita Starlink konstelacije, a pokrivanje gotovo čitave Zemlje internetom trebalo bi, prema Maskovom obećanju, biti omogućeno tokom 2021. godine.
Prvi testovi će započeti tokom ovog leta na područjima severne zemljine hemisfere, a prvi koji će imati mogućnost učestvovanja u beta testovima biće građani Sijetla i Nemačke. Mask je izjavio da će se testiranje zatim sprovoditi i na drugim područjima i zemljama, da bi se potom sa severne hemisfere polako širilo prema ekvatoru.
Krajem ove godine usluga bi trebalo da uđe u komercijalnu fazu, ali će u početku biti ograničena na Severnu Ameriku. Za pokrivanje čitave Zemlje 2021. godine u Svemir će biti lansirano više hiljada satelita.
Namere Ilona Maska je da Starlink internetom pokrije i najzabačenije krajeve naše planete, a jeftinu uslugu satelitskog interneta želi da omogući i stanovnicima urbanih područja.
Successful deployment of 60 Starlink satellites confirmed pic.twitter.com/adsQIKfT0F— SpaceX (@SpaceX) June 4, 2020
Platforma bi trebalo da omogući brzinu prenosa podataka od jednog gigabita u sekundi, sa latencijom od 30 milisekundi, što je po Masku dovoljno i za "kompetitivni gejming".
Inače, Mask nije jedini u ovakvom poduhvatu, već postoji i konkurencija koja takođe planira da gradi orbitalne satelitske internet konstelacije u nižoj Zemljinoj orbiti. Među njima su OneWeb, Amazon, Facebook, Space Norway i Telesat. Ilon Mask je već sve njih pozvao da svoje satelite u svemir lansiraju SpaceX-ovim raketama uz "malu naknadu".
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Србин
Само ме интересује на колико су подесили тајмер на микроталасној....
Podelite komentar
...
Spržiće nam mozgoveeeeeeeeee
Podelite komentar
Mihajlo
Divota, kada svi strpaju po nekoliko hiljada svojih satelita necemo videti nijednu zvezdu, samo smece na sve strane...
Podelite komentar