7 velikih skandala koji su obeležili istoriju IT-a

 ≫ 
  • 2

Svedoci smo da se svako malo desi neki skandal u svetu tehnologija koje proizvođače i sve uključene u industriju mogu da koštaju na stotine milione dolara.

Ovi gedžeti će vas motivisati da se bavite 3D dizajnom - a ne koštaju milione

Ovo su samo neki od najvećih skandala kojih se svi sećamo, a uzdrmali su industriju iz korena.

Samsungov peh sa modelom Note 7

Note 7 je bio u centru skandala Foto: Tanjug/AP

Zamislite da morate da se rešite telefona pre poletanje. Ovaj model telefona bio je zabranjen jer je bio sklon da eksplodira, pa je bio zabranjen na letovima. Samsung je odlučio da popravi seriju, ali je model na kraju povučen sa tržišta.

Pretnje Alena Turinga

Smrt Alena Turinga podigla je veliku prašinu. Dekoder koji je bio jako popularan tokom Drugog svetskog rata. Počinio je samoubistvo 1952. godine, kao posledica srama kada je otkrivena njegova homoseksualnost koja je u to vreme bila ilegalnau Britaniji. Njemu je dato da bira između zatvorske kazne i bolne hemijske kastracije. 2013. godine mu je upućeno posthumno izvinjenje.

Smrt Aarona Švarca

Bio je programer i aktivista koji je počinio samoubistvo 2013. godine nakon što je optužen da je skinuo brojne akademske spise i učinio ih dostupnim online. Njegova kazna bila bi 35 godina zatvora i milion dolara u novcu. Pronađen je nakon što se obesio u svom stanuu Bruklinu.

Samoubistva u Fokskonu

Ova fabrika koaj je pravila iPhone za Apple našla se u centru skandala 2010. godine zbog samoubistava u kineskim fabrikama. Nakon toga radnici su bili pozvani da potpišu ugovore da neće da izvršavaju samoubistva. Apple se godinama nakon toga trudi da ponudi bolje uslove radnicima.

Masivno curenje podata iz Yahooa

Podaci korisnika procurili su u javnost Foto: Tanjug/AP

2013. godine iz Yahooa su procurili podaci čak 3 milijarde korisničkih naloga, a krivci za to nikada nisu pronađeni. To je veoma uticalo na pad cene deonica ove kompanije.

Skandal sa Kembridž Analitikom i podacima sa Facebooka

Facebook se nedavno našao u centru skandala zbog curenja podata o korisnicima zbog čega je na odgovornost pozvan i Mark Zakemberg.

NSA špijuniranje

Dokaz da nas naša tehnologiaj koju svakodnevno koristimo posmatra dospeo je u javnost 2013. godine. Za curenje informacija o NSA okrivljen je Edvard Snouden, a njegova otkrića objavljena su u vodećim medijima širom sveta.

VIDEO: Zakerberg se izvinio celom svetu

(Telegraf.rs/digitaltrends.com)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zoran

    9. jun 2018 | 16:07

    Sustina interneta je da su se politicari zeznuli u vezi njega. Mogu d aprate sta ko radi, ali ne mogu da nateraju narod d acita sta oni zele.

  • Endokin

    10. jun 2018 | 10:00

    Slava Edvardu Snoundenu, slava mu i cast!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA