Mislili ste da je Facebook nešto novo? E, pa nije! Postojao je i pre 400 godina i ovako je izgledao (FOTO)
Iako su društvene mreže kakve danas poznajemo nastale tek u 21. veku, ideja o njima potiče još iz srednjeg veka. Naime, Sofi Rajnders iz Holandije trenutno se bavi istraživanjem knjiga iz tog perioda, poznatih pod latinksim nazivom "alba amicorum" (prijateljska knjiga), koje su funkcionisale po sličnom principu kao i današnje društvene mreže.
OVA FACEBOOK PROMENA JE NAJVEĆA DO SADA: Evo šta će sve biti drugačije!
Prema Sofijinom istraživanju, knjige "alba amicorum" korišćene su kako bi se uspostavili i učvrstili odnosi između mladih plemića u severnoj Evropi, a prvi tragovi ukazuju da su one počele da se koriste još 1560. godine. One su takođe korišćene za razmenjivanje omiljenih pesama, davanje saveta, deljenje mišljenja, ali i otkrivanje ljubavnih jada. Zvuči poznato, zar ne?
Kao i Facebook, i korišćenje ovih knjiga počelo je na univerzitetu.
Početkom 16. veka, mladi holandski, nemački i francuski plemići krenuli bi na proputovanje Evropom u cilju sopstvene edukacije, a tom prilikom posetili bi neke od najznačajnijih evropskih gradova i univerziteta.
Kako bi zabeležili sva prijateljstva koja su napravili na tom putovanju, dečaci bi nosili knjige u kojima bi školovani ljudi, filozofi, umetnici, naučnici i drugi studenti zapisivali kratke priče, najčešće o samom susretu sa osobom u čiju se knjigu upisuju.
Knjiga koja bi bila kompletno popunjena omogućila bi muškarcima da povećaju svoje šanse u poslovnom svetu, slično kao što to danas čini društvena mreža LinkedIn.
Muške "alba amicorum" knjige bi izgledale veoma atraktivno, s obzirom na to da su u njima poznati umetnici crtali oružja i živopisne slike koje su za cilj imale da prikažu njihove najbolje želje mladoj osobi koja se otisnula na takvo jedno putovanje.
Prema Sofijinom istraživanju, ženske "alba amicorum" knjige su više podsećale na Facebook. U njima su devojke razmenjivale tračeve, savete, ljubavne jade, pesme...
Postavlja se pitanje, na koji način se ove knjige porede sa modernim Facebookom? Odgovor je vrlo jednostavan. Umesto da dele fotografije i video-snimke po internetu, srednjovekovni tinejdžeri bi ih crtali, dok su komentare pisali ručno.
Što je ova knjiga bila popunjenija, to su oni u očima drugih ljudi bili popularniji.
Od sada možete pratiti Telegraf i na Vajberu!
(Telegraf.rs / Izvor: messynessychic.com)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
igor
Obriši sliku, imamo samo dvaes lajkova
Podelite komentar