SRBI ILI HRVATI? Šta mislite ko ima više Facebook korisnika?

  • 6

Broj korisnika interneta i društvenih mreža u Srbiji nije na lošem nivou, mada uvek može bolje. U našoj zemlji internet koristi 65 odsto populacije, dok profil na Facebooku ima više od tri miliona ljudi, tačnije 3.377.340 prema podacima iz 2012. godine.

Kada je reč o zemljama u regionu, Srbija se ne nalazi baš na zavidnoj poziciji. Naime, ispred nas se, po broju korisnika interneta, nalaze Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Mađarska i Slovenija dok se iza nas po broju korisnika interneta nalaze Crna Gora, Bugarska, Rumunija i Makedonija.

U Sloveniji, koja je najduže u EU od bivših Ex-Yu republika, internet koristi 75,5 odsto, mada se mora uzeti u obzir da pomenuta država ima skoro dva miliona stanovnika, kao i da je životni standard tamo veći nego kod nas. Slovenci prema podacima sajta "Internetworldstats.com" nisu preterani ljubitelji Facebooka, jer ovu društvenu mrežu koristi samo 730,160 stanovnika.

Što se tiče Hrvatske, prema podacima iz juna 2014. godine, internet koristi 3,167,838 stanovnika, što je procentualno čak 70.9 odsto. Trećina stanovnika ove zemlje ima profil na društvenoj mreži Facebook.

Foto: Profimedia Foto: Profimedia

Bosna i Hercegovina ima 3,871,643, stanovnika, a 2,628,846 koristi internet, što je za 2.9 odsto više nego u Srbiji, tačnije 67.9 odsto. Naravno, reč je o odnosu između ukupnog broja stanovnika i broja koji koriste internet, pa je zbog toga ovaj broj veći nego kod nas. Prema podacima iz 2012. godine, Facebook u BiH koristi 1,345,020 ljudi.

Tri države koje smo pomenuli jedine prednjače u odnosu na Srbiju kada je reč o procentualnom broju korisnika "mreže".

U Crnoj Gori i Makedoniji stanje je malo drugačije. 56.8 odsto Crnogoraca koristi internet, a čak polovina zemlje ima profil na Facebooku. U Makedoniji koja ima 2,091,719 stanovnika, internet koristi 61.2 odsto, a malo manje od polovine, tačnije 962,780 stanovnika koristi Facebook.

Gore navedeni podaci pokazuju da u Srbiji itekako ima mesta za poboljšanje interneta. Pre svega, potrebno je više edukovati stanovništvo, ali i omogućiti pristup mreži ljudima koji nemaju, kako bi Srbija što pre postala vodeća zemlja kako u regionu, tako i u Evropi.

Najnovije vesti iz sveta kompjutera, igrica, mobilnih telefona, gedžeta možete pratiti i na našoj Facebook stranici!

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Deonisious

    29. januar 2015 | 22:01

    Koja drzava ima vise korisnika ta ima i vise debila. I Srbija i Hrvatska su debilne zemlje,a pogotovo Srbija. Jesam Srbin ali ovo je moje misljenje

  • car

    29. januar 2015 | 19:14

    Treba da bude obrnuto,sto manje internetlija to bolje. Izadjite na ulicu

  • MICKO

    31. januar 2015 | 18:01

    Hrvatska ima preko 3 milion korisnika interneta i pise da je to trecina stanovnistva..Od kad to Hrvatska ima oko 10 miliona stanovnika?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA