Hakeri zarađuju 5.000 evra po satu!
Na internetu danas može da se naruči bukvalno sve, pa i hakerski napad. U zavisnosti od vrste, ozbiljnosti i dužine napada, za ovu uslugu je potrebno izdvojiti od 30 do 5.000 evra na sat. Međutim, hakerima u Srbiji preti kazna do pet godina zatvora, pa bi najpametnije bilo da se ova veština iskoreni zarad zaštita firmi od hakerskih napada, a za to se može zaraditi plata i do 2.000 evra.
Na crnom tržištu za oko pedeset evra se može naručiti napad ili neko drugo hakovanje poput vađenja baze podataka, šifara ili spiska korisnika, piše 24sata.rs.
- To je posao od 10 do 20 minuta, a ovo je samo početna cena. Za ozbiljnije sajtove, s ozbiljnijom zaštitom, cena drastično raste - kaže Jovan Šikanja, urednik portala e-sigurnost.net.
Rušenje sajtova je postalo sastavni deo političkih i ostalih obračuna na internetu. Za napad na sajt prosečne obezbeđenosti i posećenosti koji treba da traje sat vremena, treba izdvojiti 50 dolara, dok se za nedelju dana cene kreću između 400 i 600 dolara.
- Za provaljivanje u ozbiljnije sajtove sa velikom posetom i jakom zaštitom, hakeri po satu uzimaju i do 5.000 evra. Ovi napadi ne utiču samo na funkcionisanje ciljanog sajta, nego i na veliki broj drugih portala. Za onesposobljavanje jednog takvog na nekoliko sati potrebno je preko 20.000 evra, a zanimljivo je i to da hakeri često nude popuste za velike i stalne kupce - priča dobro upućeni izvor.
Hakerski napadi na sajtove medija i državnih organa obično se izvode tako što se istovremeno pošalje na hiljade zahteva za prikaz neke prezentacije i na taj način se privremeno ili na duže staze onesposobljava servis. To su takozvani DDoS napadi.
- Sajtovi pojedinih ministarstava koriste zastarele platforme, pa ne morate ni biti haker da biste ih oborili, već je na Guglu moguće pronaći uputstva za to - kaže Šikanja.
Velike kompanije počele su da cene stručnjake koji od hakerskih napada mogu da ih odbrane. Čovek s ovakvim znanjem i veštinama će u Srbiji zaraditi oko 2.000 evra, što je par puta više od prosečne plate, ali mnogo manje od kolega iz inostranstva koji će radeći u velikim kompanijama na godišnjem nivou da inkasiraju od 188.000 do dva miliona dolara.
Prema našem Krivičnom zakoniku, računarska sabotaža je: unošenje, uništenje, brisanje, izmena, oštećenje računarskih podataka ili programa, uništenje ili oštećenje računara. U Krivičnom zakoniku je za ovo krivično delo propisana kazna zatvora od šest meseci do pet godina.
VRSTE HAKERA
White hatz (Bele kape) - bave se zaštitom sistema i mreža računara. Trude se da poboljšaju zaštitu sistema da ne bi došlo do provaljivanja u njih i nanošenja štete.
Gray hatz (Sive kape) - hakeri koji su u mladosti tokom učenja na računarima provaljivali u sisteme, da bi kasnije stečeno znanje primenjivali za zaštitu.
Black hatz (Crne kape) - preziru pripadnike Belih kapa i trude se da slome svaki vid zaštite računara. U njihove aktivnosti spada i kreiranje i oslobađanje "virusa" i "crva" koji nanose štetu korisnicima.
(Telegraf.rs / Izvor: 24sata.sr)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mare
Al' kad dolijaju robijaju kao da su serijske ubice.
Podelite komentar
Ko6ac
Rade za sicu....
Podelite komentar