Evo kako da zaštitite privatnost na internetu

  • 0

Meri Geligen je do nedavno bila na čelu tima zaduženog za sajber i specijalne operacije FBI u Njujorku. Vodila je neke od najvećih operacija kontrole na internetu, uključujući i hvatanje najpoznatijeg "cinkaroša među hakerima" Sabua. Ona je sada konsultant za privatnost i sigurnost u kompaniji "Deloitte", a u razgovoru sa novinarima CNN-a, dala je nekoliko saveta kako zaštiti svoju privatnost na mreži.

Menjajte lozinku jednom mesečno

Ukoliko sajber kriminalac dobije pristup vašem e-mail ili bilo kom drugom online nalogu, na veoma jednostavan način može da pronađu sve što ga zanima o vašem životu.

Pretpostavimo da će kad tad neka vaša lozinka biti kompromitovana. Poznati servis kao što su Adobe, AOL, eBay, Yahoo su u proteklih nekoliko meseci imale velike sigurnosne propuste i napade od strane hakera. Iz tog razloga što ćešće menjajte lozinku kako vas kasnije ne bi bolela glava.

Ostavite lažne kontaktne informacije

Svaki put kada prilikom online kupovine ostavite broj telefona, adresu stanovanja, ili poštanski broj, ti podaci ostaju sačuvani u bazi podataka kompanije. Na ovaj način, prodavci ne samo da znaju gde živite već mogu da saznaju kolika vam je plata, kada vam je rođendan, i istoriju kreditne kartice.

Nedavni sigurnosni propusti (prošlogodišnji napad na lanac prodavnica u Americi Target, na primer), pokazuje koliko kompanije ne vode računa o sigurnosti tih informacija. Iz tog razloga Meri Geligen uvek daje lažne brojeve telefona, poštanski broj i adresu stanovanja.

Ne otkrivajte više informacija nego što morate

Kada nekome dajete svoje dokumente kako biste potvrdili identitet, ostavljajte što je moguće manje informacija. Takođe, pazite kada plaćate karticama kako osoba koja naplaćuje ne bi odnela vašu karticu van vidokruga i prepisala sve bitne podatke s nje (broj kartice, datum isteka i dodatne brojeve koji su bitni prilikom plaćanja putem interneta).

Oprez tokom korišćenja banarksih mobilnih aplikacija

Geligen je naročito pažljiva kada je u pitanju pristup njenom bankovnom računu. Iako većina kreditnih kartica imaju zaštitu od raznih vrsta prevara, tekući i štedni računi nemaju.

Računari se veoma lako zaraze različitim vrstama malware-a koji između ostalog mogu pratiti sve što unosite sa tastature. Meri na istom kompjuteru i mobilnom telefonu ne pristupa svim svojim bankovnim računima.

Koristite jedan mejl nalog za "junk" poštu

Kada različite kompanije zahtevaju vašu mejl adresu, najbolje je da napravite nov nalog koji ćete koristiti samo u te svrhe.

Neka on bude "bombardovan" spam porukama i raznim vidovima reklama. Ovo ujedno štiti vaš pravi nalog od preteranog nereda, a ukoliko kompanije u nekom trenutku budu napadnute od strane hakera, pravi mejl nalog će ostati bezbedan.

Najnovije vesti iz sveta kompjutera, igrica, mobilnih telefona, gedžeta možete pratiti i na našoj Facebook stranici!

(Telegraf.rs / Izvor: money.cnn.com)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA