Netflix u centru nove kontroverze: AI tehnologijom klonirali glas ubijene Gebi Petito, usledila oštra reakcija

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Striming gigant Netflix našao se u centru nove kontroverze nakon što je doneo šokantnu odluku da veštačkom inteligencijom rekreira glas ubijene Gebi Petito. Ova odluka izazvala je oštru reakciju javnosti i pokrenula važnu debatu o etičkim granicama korišćenja AI tehnologije u dokumentarnom filmu.

Gabi Petito bila je 22-godišnja travel blogerka koja je nestala tokom putovanja sa svojim dečkom Brajanom Londrijem u leto 2021. godine. Njen nestanak i kasnije pronalaženje tela postali su jedna od najviralnijih priča na društvenim mrežama te godine, sa milionima pregleda na TikToku i YouTubeu. Londrije je kasnije optužen za ubistvo, nakon čega je izvršio samoubistvo.

U novoj trodenoj dokumentarnoj seriji "American Murder: Gabby Petito", producentski tim je doneo kontroverznu odluku da iskoristi AI tehnologiju kako bi "oživeo" Gebin glas koji čita njene lične dnevničke zapise. Producent Majkl Gasparo tvrdi da su dobili dozvolu porodice Petito za korišćenje ove tehnologije, navodeći da su želeli da ispričaju priču "kroz Gabin glas".

Bes publike na društvenim mrežama

Reakcije na društvenim mrežama bile su gotovo jednoglasno negativne. "U Netflix dokumentarcu čitaju dnevničke zapise i poruke koristeći 'tehnologiju rekreiranja glasa' iz njenog sopstvenog glasa i ne mislim da je to u redu," napisao je jedan korisnik X platforme. "Veoma je čudno – čak i nepoštovanje možda – i zaista uznemiravajuće."

Drugi korisnici su bili još oštriji u svojim kritikama. "AI glas Gabi Petito u novom dokumentarcu?????? Duboko uznemirujuće, zašto bi to uradili," napisao je jedan korisnik, dok je drugi dodao: "Lol ovaj dokumentarac o Gabi Petito koristi AI da rekreira njen glas koji čita njen sopstveni dnevnik, kakva je*eno monstruozna kreativna odluka."

Producenti brane svoju odluku

Gasparo je pokušao da odbrani ovaj kontroverzni potez: "Kontaktirali smo porodicu da dobijemo njihov blagoslov i zatim smo vredno radili da predstavimo sve tačno onako kako je napisano. To vam omogućava da čujete priču kroz njene sopstvene reči." Producent je dalje objasnio da je AI bio način da se "oživi" preminula osoba. "Mislili smo da je zaista važno da to oživimo. Na kraju dana, želeli smo da ispričamo priču što više kroz Gabi. Ovo je njena priča."

Etičke dileme u doba veštačke inteligencije

Dok producenti brane svoju odluku pozivajući se na dozvolu porodice, kritičari ističu da je upotreba AI za rekreiranje glasa nedavno preminule osobe uznemirujuća i predstavlja potencijalno nepoštovanje prema žrtvi. Iako dokumentarci često koriste glumce da čitaju istorijske zapise, situacija je drugačija kada je reč o nedavno ubijenoj mladoj ženi čiji je glas rekreiran pomoću algoritma koji stvara jeziv osećaj "uncanny valley" efekta.

Kontroverza oko glasa Gabi Petito nije izolovan slučaj u Holivudu. Nedavno je film "The Brutalist" izazvao polemiku kada je otkriveno da su koristili AI za pojačavanje mađarskog akcenta glumaca. Ovi incidenti naveli su Akademiju filmskih umetnosti i nauka da razmotri uvođenje novih pravila o obaveznom prijavljivanju upotrebe AI u filmovima.

(Telegraf.rs)

Video: Pao je pun putnički avion - i svi su preživeli

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA