Skarlet Johanson traži hitnu zabranu deepfake tehnologije nakon što se pojavio ovaj uznemirujući video sa njom
Holivudska glumica Skarlet Johanson pokrenula je ozbiljnu inicijativu za zabranu zloupotrebe veštačke inteligencije, nakon što se na internetu pojavio deepfake video u kojem je prikazana bez njene dozvole. Glumica je zatražila od američke vlade da hitno donese zakon koji će ograničiti upotrebu AI tehnologije, ističući da je trenutna situacija "zastrašujuća".
"Paralisanost američke vlade kada je reč o donošenju zakona koji štite sve građane od neposrednih opasnosti veštačke inteligencije je zastrašujuća", izjavila je Johansonova za magazin People. Ona je naglasila da je potencijal za zloupotrebu AI tehnologije daleko veća pretnja od bilo koje pojedinačne osobe koja bi mogla da je zloupotrebi. "Ovo je pretnja čovečanstvu koja mora da se zaustavi".
Deepfake tehnologija, koja koristi napredne AI algoritme za stvaranje lažnih video zapisa koji izgledaju realno, postaje sve sofisticiranija. Ovi algoritmi mogu da "nauče" karakteristike nečijeg lica i glasa iz postojećih snimaka, a zatim da stvore potpuno novi sadržaj koji deluje autentično. Stručnjaci upozoravaju da ova tehnologija predstavlja ozbiljnu pretnju za privatnost i bezbednost.
U spornom video snimku, koji je kreiran pomoću veštačke inteligencije, Johansonova je prikazana zajedno sa drugim poznatim ličnostima jevrejskog porekla uključujući Džerija Sajnfelda, Milu Kunis, Džeka Bleka, Drejka, Džejka Džilenhala i Adama Sendlera. Na snimku se vidi kako nose majice sa imenom "Kanye" i slikom srednjeg prsta u čijem se centru nalazi Davidova zvezda. Ovo se pojavilo nakon što je Kanje Vest (sada poznat kao Ye) prošle nedelje na društvenoj mreži X objavio antisemitske komentare.
Borba protiv zloupotrebe tehnologije
Johansonova nije nova u borbi protiv zloupotrebe veštačke inteligencije. Prošle godine je tužila kompaniju koja je razvila AI aplikaciju zbog neovlašćenog korišćenja njenog lika u online reklami. Takođe je javno kritikovala kompaniju OpenAI zbog korišćenja glasa koji je zvučao identično njenom u ChatGPT-u, nakon čega je ta funkcija uklonjena.
Zakonska regulativa kao prioritet
"Ovo je bipartizansko pitanje koje enormno utiče na neposrednu budućnost čovečanstva", istakla je glumica. Uprkos rastućim apelima za regulaciju AI tehnologije, konkretni koraci ka donošenju sveobuhvatnih zakona još uvek izostaju. U septembru 2024. godine, guverner Kalifornije Gevin Njusom je stavio veto na značajan zakon o bezbednosti AI, dok su SAD i Velika Britanija odbile da potpišu međunarodnu AI deklaraciju koja promoviše "etičku" upotrebu ove tehnologije.
(Telegraf.rs)
Video: Načelnica u haljini i papučama, plače: Hapšenje odgovornih za rad staračkog doma bez dovole
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.