Apple mora da plati 95 miliona dolara jer je Siri "slučajno" slušala privatne razgovore korisnika

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Apple je pristao da plati 95 miliona dolara kako bi rešio kolektivnu tužbu koja ga optužuje da je njihov glasovni asistent Siri tajno snimao privatne razgovore korisnika. Ove "nenamerne" aktivacije izazvale su lavinu reakcija, a korisnici su posebno bili uznemireni kada su primetili ciljane reklame povezane s temama o kojima su upravo razgovarali.

Tužioci tvrde da su slučajevi nenamernih aktivacija Siri zabeleženi još od 2014. godine, kada je funkcija "Hej, Siri" prvi put predstavljena. Siri bi se često uključila i počela da snima bez ikakve jasne komande, što je uglavnom izazvano podizanjem Apple Watch sata ili prepoznavanjem govora u pozadini.

Posebno uznemirujuće su tvrdnje da su snimci uključivali privatne razgovore lekara i pacijenata, poslovne dogovore, pa čak i moguće kriminalne aktivnosti. Podaci poput lokacije, kontakata i aplikacija dodatno su pojačali zabrinutost korisnika.

Sudski dokumenti navode da će svi korisnici koji su kupili Siri uređaje u periodu između 2014. i 2024. godine imati pravo na nadoknadu do 20 dolara po uređaju, sa maksimalno pet uređaja po korisniku. Uređaji koji se kvalifikuju uključuju iPhone, iPad, Apple Watch, MacBook, HomePod i druge. Odluka o odobravanju nagodbe očekuje se 14. februara.

Da li je Apple prošao previše lako?

Iako mnogi smatraju da nagodba donosi određenu pravdu, pojedinci veruju da je Apple "jeftino" prošao. Prema Zakonu o prisluškivanju, kompanija je mogla da se suoči sa kaznom od preko 1,5 milijardi dolara. Advokati korisnika odlučili su da se nagode kako bi izbegli neizvesnosti u vezi sa daljim parničenjem, ali su naglasili da je procenjena šteta znatno veća.

Ovaj slučaj otvara šira pitanja o privatnosti u digitalnom dobu, dok se slične tužbe pojavljuju i protiv drugih tehnoloških kompanija. Google se, na primer, trenutno suočava sa sličnom parnicom zbog svog glasovnog asistenta, što pokazuje da su korisnički podaci sve češće predmet zloupotreba u tehnološkoj industriji.

Koliko su naši privatni razgovori zaista sigurni u svetu pametnih uređaja? Ovo pitanje ostaje otvoreno dok se tehnološki giganti bore s posledicama svojih postupaka.

(Telegraf.rs)

Video: Prizor na Cetinju koji boli i plaši! Masa skrhanih građana oprašta se od žrtava masakra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • radovan III

    3. januar 2025 | 12:23

    "nenamerne aktivacije"?!? Na zapadu nema nista ne namerno oni sve rade umisljena i planski...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA