Sora je tu! Možete da napravite kratak video samo pomoću teksta ili slike. Ali, ima i onih koji se brinu

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

OpenAI je lansirao novi AI alat za generisanje video sadržaja, nazvan Sora, koji je od sada dostupan korisnicima usluga ChatGPT Plus i Pro širom sveta, izuzev Evrope i Ujedinjenog Kraljevstva. Sora omogućava generisanje kratkih video klipova na osnovu tekstualnih ili uputstava na osnovu slika, donoseći nove mogućnosti kreativnog izražavanja korisnicima.

Međutim, reakcije na ovaj alat su podeljene – dok neki pozdravljaju inovaciju, drugi izražavaju zabrinutost zbog potencijalnog kršenja autorskih prava.

Beta verzija alata Sora, koja je predstavljena u februaru, izazvala je veliku pažnju, ali i strahovanja u industriji. OpenAI je od tada radio na opsežnom testiranju sa kreativcima i bezbednosnim ekspertima kako bi obezbedio odgovarajuću pripremu za javno lansiranje. U najnovijoj verziji, alat se odlikuje većom brzinom obrade i dodatnim funkcijama, poput mogućnosti da se slike koriste kao početni podsticaj za generisanje sadržaja i upotrebe vremenske trake za dodavanje uputstava u različitim delovima video klipa.

Kreativnost i kontroverze

Izvršni direktor OpenAI, Sem Altman, izjavio je tokom prenosa uživo da video sadržaj predstavlja ključan deo savremene kulture i da Sora ima potencijal da oslobodi talas kreativnosti. Istovremeno, Altman je priznao da ovaj alat nosi rizik od zloupotrebe, posebno u domenu ilegalnog korišćenja i kršenja privatnosti. U pokušaju da balansira između inovacije i zaštite prava, kompanija je uvela konzervativne mere moderacije, koje će se prilagođavati na osnovu povratnih informacija korisnika.

Korisnici će moći da generišu video klipove dužine do 20 sekundi, dok će mogućnost otpremanja slika ljudi biti ograničena prilikom lansiranja. Alat trenutno ima tehnička ograničenja, kao što su nerealistične fizičke simulacije i poteškoće sa složenim akcijama koje traju duže vreme.

Regionalna ograničenja i dalje izazivaju pitanja

Za sada, Sora neće biti dostupna u Evropi i Ujedinjenom Kraljevstvu, što se pretpostavlja da je posledica strogih zakona o privatnosti u Evropskoj uniji. Ova odluka mogla bi dodatno da podstakne diskusiju o izazovima usklađivanja AI tehnologije sa regulatornim okvirima.

Ostaje da se vidi kako će Sora uticati na industriju video sadržaja i na koji način će korisnici prihvatiti nove mogućnosti koje nudi ovaj alat. Dok jedni predviđaju revoluciju u kreativnom izražavanju, drugi upozoravaju na potencijalne rizike koje bi masovna upotreba mogla da donese.

Nažalost, čini se da je Sora već preopterećena, jer ne dozvoljavaju kreiranje novih naloga. 

(Telegraf.rs)

Video: Saša Matić dirljivim rečima ganuo publiku na koncertu Lepe Brene

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA