Apple pod pritiskom: FBI, tužba i pitanja o enkripciji otvaraju Pandorinu kutiju

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Apple se suočava s ozbiljnim problemima dok se priprema da lansira iOS 18.2. FBI insistira na tome da američke vlasti dobiju pristup šifrovanom sadržaju iPhone uređaja, dok istovremeno traje velika tužba koja optužuje kompaniju da enkripcija njihovih servisa zapravo ugrožava korisnike.

Tužba je pokrenuta u ime žrtava seksualnog zlostavljanja dece, tvrdeći da je Apple godinama dozvoljavao da se na iCloud-u skladište fotografije i video zapisi koji dokumentuju zlostavljanje. Advokati navode da Apple poseduje tehnologiju koja može da prepozna i ukloni ovakav sadržaj, ali je odlučio da je ne koristi, ostavljajući prostor za dalju zloupotrebu.

Pre nekoliko godina, kompanija je najavila tehnologiju poznatu kao "CSAM Detection", koja bi analizirala slike direktno na uređajima korisnika kako bi otkrila materijale vezane za seksualno zlostavljanje dece. Međutim, nakon žestokih reakcija javnosti, plan je povučen pre nego što je sproveden. Sada su te odluke ponovo pod lupom, uz tvrdnje da bi implementacija te tehnologije mogla sprečiti širenje nezakonitog sadržaja.

FBI već godinama poziva na tzv. "odgovornu enkripciju" koja bi omogućila pristup podacima uz sudski nalog, tvrdeći da trenutni sistem otežava sprovođenje zakona. Dok Apple tvrdi da ne može da pristupi podacima korisnika zbog end-to-end enkripcije, vlasti insistiraju na uvođenju “zadnjih vrata” koja bi omogućila pregled sadržaja.

Evropski pristup dodatno komplikuje situaciju

I dok se rasprava u Americi fokusira na balans između privatnosti i bezbednosti, Evropska unija razmatra sopstveno rešenje. Predlog pod nazivom "kontrola razgovora" zahtevao bi od tehnoloških kompanija da aktivno prate nezakonit sadržaj na svojim platformama. Korisnici bi morali da daju saglasnost na ovu vrstu nadzora kako bi mogli da koriste šifrovane usluge. Ovaj predlog još uvek nema podršku svih država članica, ali ukazuje na to koliko je ovo pitanje globalno složeno.

Apple ističe da su njihove tehnologije poput funkcije "Bezbednost komunikacije" već namenjene zaštiti dece, upozoravajući na potencijalno neprimerene sadržaje. Međutim, kritičari tvrde da to nije dovoljno da zadovolji zahteve regulatora, dok istovremeno raste zabrinutost zbog mogućeg narušavanja privatnosti.

Budućnost enkripcije na prekretnici

Za dve milijarde korisnika Apple uređaja, ovo je ozbiljno pitanje. Uvođenje bilo kakvog mehanizma koji narušava postojeći model šifrovanja moglo bi značiti kraj poverenja u sigurnost podataka. Apple se nalazi pred izborom – da li će popustiti pod pritiskom vlasti i rizikovati da izgubi poverenje korisnika ili će nastaviti da brani principe privatnosti, uprkos mogućim pravnim posledicama?

Naredna godina bi mogla da bude ključna za budućnost digitalne privatnosti, jer sve veći pritisci dolaze sa obe strane Atlantika. Apple se suočava s izazovom koji bi mogao oblikovati ne samo njegov imidž, već i način na koji se tehnologija koristi širom sveta.

(Telegraf.rs)

Video: Mrtav pijan seo za volan: Snimili smo opasnu vožnju u Valjevu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA