Svi ga koristimo, a gigant mora da ga se odrekne: Da li će Google biti prinuđen da proda Chrome?

   ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Američko Ministarstvo pravde planira da zatraži od sudije naređenje kojim bi Google bio primoran da proda Chrome pregledač, čime bi se značajno promenila ravnoteža na tržištu internet pretrage. Cilj ove inicijative jeste suzbijanje monopola koji kompanija ima, sa udelom od čak 90% globalnog tržišta pretrage.

U sudskim dokumentima podnetim prošlog meseca, Ministarstvo pravde navelo je da razmatra “strukturne mere” kako bi sprečilo Google da koristi pojedine proizvode za očuvanje svoje dominacije. Pored prodaje pregledača, predložene mere uključuju i promene vezane za veštačku inteligenciju i Android operativni sistem.

Državni i federalni zvaničnici takođe traže dodatne obaveze u vezi sa licenciranjem podataka, što bi moglo značajno da utiče na poslovanje ovog tehnološkog giganta. Google, međutim, smatra da su predlozi Ministarstva pravde preterani i upozorava da bi takve mere mogle da naškode korisnicima i inovacijama.

Odluka koja bi mogla da promeni industriju

Ako sudija Amit Mehta prihvati ove predloge, posledice bi mogle biti dalekosežne. Pored promena na tržištu pretrage, odluka bi mogla da utiče i na poziciju Google-a u razvoju veštačke inteligencije, što je trenutno jedno od najdinamičnijih polja u tehnološkoj industriji. Ova situacija podseća na pokušaje američke vlade da devedesetih godina razbije monopol kompanije Microsoft, što je na kraju rezultiralo povlačenjem tužbe.

U međuvremenu, u Velikoj Britaniji je zatvorena istraga o partnerstvu između Google-a i kompanije Anthropic, koja razvija AI modele serije Claude. Britanska regulatorna agencija nije pronašla dokaze da je Google preuzeo kontrolu nad ovom kompanijom, uprkos investiciji vrednoj dve milijarde dolara.

Google ima rok do 20. decembra da podnese svoje predloge za rešavanje ovog spora. Ishod ovog slučaja ne samo da bi mogao redefinisati poslovanje Google-a, već bi mogao postaviti i presedan za buduće regulatorne mere prema tehnološkim gigantima.

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA