Imaju 12 meseci: OpenAI suočen sa mogućim bankrotom, evo koliko troše dnevno samo da bi ChatGPT radio

 
N. M.
N. M.
 
 
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Ovi iznosi su znatno veći od predviđene potrošnje konkurentskih kompanija za narednu godinu

OpenAI, vodeća kompanija u oblasti veštačke inteligencije, suočava se sa ozbiljnim finansijskim poteškoćama koje bi mogle dovesti do bankrota u narednih 12 meseci. Uprkos rastućim prihodima od ChatGPT-a, kompanija se suočava sa ogromnim troškovima koji bi mogli iscrpiti sve njene resurse.

Trenutni troškovi održavanja ChatGPT-a dosežu do 700.000 dolara dnevno, a očekuje se da će se ovi troškovi povećavati kako model bude napredovao. Pored toga, OpenAI planira da potroši 7 milijardi dolara na obuku svojih AI modela i dodatnih 1.5 milijardi dolara na plate zaposlenih. Ovi iznosi su znatno veći od predviđene potrošnje konkurentskih kompanija za narednu godinu.

Iako OpenAI ima povlašćeni pristup Microsoftovim Azure uslugama, brzi napredak u razvoju AI tehnologija stavlja kompaniju u finansijski izazovnu poziciju. Podaci pokazuju da je lansiranje GPT-4 donelo najveći skok u prihodima i preuzimanjima ChatGPT aplikacije na mobilnim uređajima. OpenAI trenutno ostvaruje do 2 milijarde dolara godišnje od ChatGPT-a i dodatnih milijardu dolara od pristojbi za pristup LLM-ovima, što ukupno iznosi između 3.5 i 4.5 milijardi dolara godišnje, prenosi WindowsCentral.

Međutim, ovi prihodi jedva pokrivaju operativne troškove kompanije. Do sada je OpenAI prošao kroz sedam rundi finansiranja, prikupivši više od 11 milijardi dolara, dok je vrednost kompanije procenjena na 80 milijardi dolara. Takođe je izvešteno da je OpenAI dostigao skoro maksimalni kapacitet, sa 290.000 od svojih 350.000 servera posvećenih ChatGPT-u.

Iako je neizvesno da li će OpenAI pronaći nove izvore prihoda ili osigurati dodatno finansiranje, CEO Sem Altman ostaje posvećen postizanju veštačke opšte inteligencije (AGI).

(Telegraf.rs)

Video: Pavlićević uhvaćen u Turskoj: Interpol tragao za njim zbog trgovine drogom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA