Evopska unija nije zadovoljna promenema u App Store-u, gigantu preti kazna do 10% globalnog prometa
Iako je Apple najavio da će dozvoliti alternativne prodavnice aplikacija, ovaj potez je praćen nizom ograničenja
Evropska komisija nije zadovoljna promenama koje je Apple uveo u svoju prodavnicu aplikacija.
Promene su prvobitno tražene kako bi se američki gigant uskladio sa novim Zakonom o digitalnim tržištima Evropske unije, međutim kompanije je sada pod istragom zbog navodnog nepoštovanja ovog zakona.
Ukoliko se potvrdi da Apple nije ispoštovao antimonopolski zakon, kazna bi mogla da iznosi do 10% globalnog prometa kompanije, a u slučaju da ga ponovo prekrše kazna može da skoči do 20%.
Priča do sada
Zakon o digitalnim tržištima (DMA) zahteva od tehnoloških giganata da ne koriste dominantnu tržišnu poziciju kako bi svojim proizvodima i uslugama pružili nepravednu prednost u odnosu na konkurenciju. Apple je, nakon procene, označen kao "gatekeeper" u pogledu App Store-a, što znači da je kompanija bila obavezna da izvrši promene kako bi bila u skladu sa DMA.
Iako je Apple najavio da će dozvoliti alternativne prodavnice aplikacija, ovaj potez je praćen nizom ograničenja, uključujući naplatu naknade za sve aplikacije prodane van App Store-a, što bi dosta negativno uticalo na male developere.
Pokrenuta istraga
Evropska komisija je, međutim, saopštila da nije zadovoljna izmenama koje je Apple napravio, te je kompanija sada predmet istrage zbog nepoštovanja pravila. Pored Apple-a, i Google i Meta su pod istragom za svoje odgovore na DMA.
Ova istraga obuhvata Apple-ove nove strukture naknada za alternativne prodavnice aplikacija i druge uslove i odredbe za distribuciju aplikacija sa interneta (sideloading), koje mogu poništiti svrhu njegovih obaveza prema članu 6(4) DMA.
Jedan od zahteva DMA bio je da Apple osigura da korisnici iPhone-a imaju slobodan izbor internet pregledača. Kompanija je najavila da će ovo omogućiti novom opcijom tokom podešavanja iPhone-a, koji je sada implementiran i ima bar neki mali efekat. Međutim, EU nije zadovoljna detaljima ni ove implementacije.
Maksimalna kazna je 10% ukupnog globalnog prometa kompanije, što u slučaju Apple-a za 2023. godinu, sa prometom od 383 milijarde dolara, znači moguće kazne do 38 milijardi dolara inicijalno, koje mogu narasti do 76 milijardi dolara.
Iako takve istrage obično traju, cilj je da se ovaj proces završi za manje od godinu dana, što je izuzetno brzo koliko obično ovakvi procesi traju.
Međutim, to neće biti kraj. Ukoliko EU utvrdi da Apple ne poštuje pravila, očekuje se da će kompanija iz Kupertina uložiti žalbu na presudu, čime će započeti godine sudskih bitaka dok se slučaj ne razreši kroz sudsku hijerarhiju.
(Telegraf.rs)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.