FBI ima novu taktiku: Hvatanje osumnjičenih pomoću push notifikacija

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

FBI je nedavno primenio novu taktiku u hvatanju osumnjičenih, koristeći se malo poznatom osobinom obaveštenja na pametnim telefonima, koja je izazvala zabrinutost među zagovornicima privatnosti. Metoda, koja se oslanja na takozvane "push tokene", omogućila je identifikaciju i hapšenje pojedinaca optuženih za seksualno iskorišćavanje maloletnika i distribuciju dečije pornografije, kao i u drugim slučajevima teških krivičnih dela. Ipak, ova tehnika budi pitanja o mogućoj zloupotrebi i nadzoru nad građanima koji nisu predmet istraga.

Osumnjičeni, poznat pod pseudonimom "LuvEmYoung", koji je koristio enkriptovanu aplikaciju za razmenu poruka TeleGuard, uhapšen je nakon što je FBI došao do malog stringa koda korišćenog za slanje obaveštenja na njegov telefon. Ovaj kod, poznat kao "push token", omogućio je agentima da identifikuju i prate naloge povezane s osumnjičenim, piše Washington Post.

Iako se "push tokeni" primarno koriste za slanje hitnih obaveštenja korisnicima aplikacija, pokazalo se da mogu biti ključni u identifikaciji korisnika, budući da se čuvaju na serverima kompanija kao što su Apple i Google, koje ih mogu predati organima reda na zahtev. Ova praksa je već korišćena u najmanje četiri slučaja širom Sjedinjenih Američkih Država za hapšenje osumnjičenih u slučajevima koji obuhvataju materijal seksualnog zlostavljanja dece i otmicu koja je rezultirala ubistvom.

Međutim, primena ove tehnike izazvala je zabrinutost među zagovornicima privatnosti, koji strahuju da bi podaci mogli da budu iskorišćeni za nadzor nad Amerikancima u trenutku kada su podaci sa mobilnih telefona korišćeni za istrage o potencijalnim kršenjima zakona o abortusu u nekim državama.

"Ovo je kako svaka nova metoda nadzora počinje: Vlada kaže da će je koristiti samo u najekstremnijim slučajevima, za zaustavljanje terorista i pedofila, i svima je to prihvatljivo", izjavio je Kuper Kvintin, stručnjak iz grupe Electronic Frontier Foundation.

Iako zvaničnici pravosuđa brane ovu tehniku, naglašavajući da koriste zakonski odobrene postupke koji omogućavaju agentima ključan alat potreban za hvatanje kriminalaca, postoji strah da bi se metoda mogla zloupotrebiti. "Čak i ako sada verujete SAD-u da će je koristiti, možda nećete verovati novoj administraciji da će je koristiti na način koji smatrate etičkim," dodao je Kvintin.

Ova tehnika već je korišćena u različitim istragama, uključujući one koje se odnose na terorizam, izbegavanje sankcija, oružje, droge, prevaru vezanu za COVID olakšice i somalijsko piratstvo. Dokumentacija pokazuje da je praksa korišćenja "push tokena" počela još pre nekoliko godina, ali nije bila široko poznata do nedavno.

Na kraju, dok ova metoda predstavlja novu nadu u borbi protiv teških zločina, postavlja i važna pitanja o ravnoteži između potrebe za efikasnom istragom i zaštitom privatnosti i građanskih sloboda.

(Telegraf.rs)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA