OpenAI diskretno uklonio zabranu za korišćenje njihovih sistema u "vojne svrhe"
OpenAI, tvorac ChatGPT-ja, ove nedelje je diskretno izmenio svoju politiku korišćenja, uklanjajući odredbe koje su zabranjivale upotrebu njegove tehnologije u vojne svrhe. Ova promena je posebno značajna u svetlu sve češće primene veštačke inteligencije na ratištima.
ChatGPT je alat koji korisnicima omogućava da unesu zahteve za generisanje tekstova ili slika pomoću veštačke inteligencije. Prema izveštaju Sema Bidla iz The Intercepta, do nedavno je na stranici sa pravilima korišćenja OpenAI sistema, jasno bilo navedeno da je zabranjena "aktivnost sa visokim rizikom od fizičke štete", posebno ističući "razvoj oružja" i "vojne i ratne svrhe".
Iako novi pravilnik kompanije navodi da korisnici ne bi trebalo da nanose štetu ljudima ili da "razvijaju ili koriste oružje", stručnjaci izražavaju zabrinutost da uklanjanje specifičnog jezika vezanog za "vojne i ratne" aktivnosti otvara put potencijalno profitabilnim ugovorima sa američkim i drugim vojskama.
Portparol OpenAI-ja, Niko Feliks, rekao je za The Intercept da je kompanija "težila kreiranju univerzalnih principa koji su jednostavni za pamćenje i primenu, posebno jer se naši alati sada globalno koriste od strane običnih korisnika koji mogu da grade GPT modele".
"Princip poput 'ne nanositi štetu drugima' je širok, ali lako shvatljiv i relevantan u brojnim kontekstima", dodao je Feliks. "Takođe, posebno smo naveli oružje i nanošenje povreda drugima kao jasne primere".
U vreme kada se veštačka inteligencija sve više razvija, tako se povećava i njena potencijalna upotreba u vojne svrhe. Stručnjaci upozoravaju da primena AI, uključujući sistem autonomnih oružja sposobnih za samostalno delovanje, popularno nazvanih "roboti ubice", može predstavljati ozbiljnu pretnju za čovečanstvo. Ovo ističe važnost mera kontrole naoružanja za usporavanje procesa vojne upotrebe AI.
Ovaj razvoj događaja oko OpenAI-ja otvara mnoga pitanja o etičkim implikacijama i mogućim posledicama, kako u vojnom sektoru, tako i u široj primeni veštačke inteligencije. Ostaje da se vidi kako će ova promena uticati na globalnu zajednicu, kao i na buduću ulogu AI u vojnim i civilnim primenama.
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.