Odličan kraj godine za inovatore - Dodeljeno čak 25 StarTech grantova

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

U Srbiji se beleži značajan rast broja inovatora svake godine a svima njima potrebna je podrška da bi razvili svoj proizvod i plasirali ga na domaće ili strano tržište. Ovo pokazuje i činjenica da čak 32% njih odustane zbog nedostatka finansija, kako pokazuje nedavno istraživanje NALED-a. Tu na scenu stupaju program podrške kao što je StarTech projekat koji je za tri godine podržao više od 80 inovativnih ideja koje su došle iz Beograda, Bečeja, Boljevca, Čačka, Čajetine, Jagodine, Kragujevca, Kraljeva, Kruševca, Niša, Novog Sada, Zrenjanina i Subotice.

Na trećem konkursu ovog programa podršku je dobilo 25 inovacija iz oblasti veštačke inteligencije i biotehnologije, mašinstva i elektronike, poljoprivrede i hrane.

Od biorazgradivog ambalažnog materijala od industrijske konoplje do sistema za rano otkivanje rizika od šumskih požara…. Grantovi od 15.000 do 60.000 dolara će im pomoći da u narednih godinu i po dana razviju svoje proizvode i osvoje domaće i inostrano tržište, što je za mlade ili nešto starije, spremne da se uhvate u koštac sa modernim biznisom, idealan početak - zar ne?

StarTech Foto: Goran Zlatković

Kako do svojih "5 minuta"?

Ukoliko niste upoznati sa programom StarTech, važno je da znate da je u pitanju trogodišnja inicijativa vredna pet miliona dolara, nastala krajem 2020. godine, u saradnji kompanije Philip Morris, NALED-a i Vlade Srbije.

Kako navodi generalni direktor kompanije Philip Morris International za Jugoistočnu Evropu Aleksandar Jakovljević, projekat će trajati i naredne tri godine, tako da svi koji žele da krenu putem startap inovacija - imaju šanse da se spreme i prijave. Jakovljević ističe da je broj prijava svake godine rastao te da ih je u trećem ciklusu bilo najviše do sada - 302. To, svakako, govori da imamo sve više hrabrih talenata, ali i da je StarTech zaživeo.

Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović ističe da je cilj tog programa da podstakne transformaciju tradicionalne ekonomije u ekonomiju inovacija i znanja. Ona objašnjava da ideje koje su pristigle na konkurs potvrđuju da je to sektor koji zaslužuje podsticajan regulatorni okvir i dodatno finansiranje, jer će se uloženo višestruko vratiti.

StarTech Foto: Promo

- Mnogi od naših grantista su finalizovali svoje projekte, zaposlili radnike i doprinose ekonomskom napretku našeg društva i predstavili su svoje projekte na međunarodnim konferencijama afirmišući Srbiju kao zemlju pogodnu za investicije i inovacije – kaže Jovanović.

Ona je navela nekoliko sjajnih uspeha koji su postigli učesnici StarTech programa: prvi mobilni CT skener stigao je na tržište SAD, patentirane su četkice za pse koje će od sledeće godine biti na tržištu EU, na glavnoj železničkoj stanici u Beogradu postavljena je platforma koja, uz pomoć veštačke inteligencije, pretvara govor u znakovni jezik, što značajno olakšava kretanje osobama sa oštećenim sluhom.

 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 A post shared by StarTech (@startech_srbija)

Novi projekat

Podsetimo, kompanija Philip Morris International nastavila je da osluškuje potrebe i prilike na domaćem tržištu i zahvaljujući partnerskom odnosu sa Vladom Republike Srbije i uspešnoj saradnji sa NALED-om, nedavno pokrenula još jedan projekat - PMInnovia koji prati put saradnje nauke i privrede koji je trasirala država. Na ovaj način pružiće mogućnost naučnicima iz Srbije da svoje ideje i naučno-istraživačke projekte prilagode konkretnim potrebama ove kompanije i tržišta uopšte.

Dobitnici grantova

Najviše grantova, ukupno 15, dodeljeno je u Lotu 1 namenjenom podršci početnicima u poslovanju da razviju inovativnu ideju u prototip proizvoda. Dobitnici grantova su Bifrost Bioplastics iz Jagodine, Smart Forest - WF Software iz Čajetine, Vetroinženjering iz Čačka, Canandi i Smart Document Builder as a Service – SDBS iz Niša i Dently.AI, F&A, Farmers Assistance Platform, Hydrolyzer, Inclusio, LegalSafe, LungVision, Smartsy, Uniborn, Veles Sense iz Beograda.

U Lotu 2, namenjenom podršci izlasku inovativnog proizvoda na tržište dodeljeno je osam grantova, a dobitnici su Bacillomix Co iz Novog Sada, Pixxy i Pro Media Creative iz Niša, Laviefarm, Mindberg, Reputeo, Sanum per fructus i Talks and Folks iz Beograda. Dva granta dodeljena su u Lotu 3, prvenstveno namenjenom izlasku na inostrano tržište, a dobitnici su preduzeća Aerrozz Consulting iz Beograda i Cropt iz Novog Sada.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA