Ovo su najopasniji kompjuterski virusi svih vremena: Pet pretnji koje su promenile pejzaž sajber bezbednosti
Najopasniji kompjuterski virus svih vremena je teško odrediti jer zavisi od kriterijuma kao što su ekonomska šteta, broj inficiranih sistema, ili potencijal za uzrokovanje štete. Međutim, nekoliko virusa i crva su se izdvojili kao posebno destruktivni ili revolucionarni u svetu sajber-bezbednosti.
S obzirom na stalni razvoj tehnologije i sveprisutnu digitalizaciju, sajber pretnje postaju sve ozbiljniji izazov za korporacije i pojedince širom sveta, pa u ovom tekstu želimo da se osvrnemo na pet kompjuterskih virusa koji su se istakli kao najopasniji u istoriji računarstva.
ILOVEYOU (2000)
Na početku milenijuma, virus po imenu ILOVEYOU uzdrmavao je globalnu sajber scenu. Ovaj crv je brzo zarazio milione računara širom sveta putem lažnih mejlova sa naslovom "I love you". Eksploatacija osetljivosti sistema je napravila štetu koja se meri u milijardama dolara. Najneobičniji aspekt ovog virusa bio je njegov jednostavan dizajn, koji je pokazao kako sajber pretnje mogu biti masovno destruktivne bez sofisticiranih mehanizama.
Mydoom (2004)
Četiri godine kasnije, crv pod imenom Mydoom pojavljuje se na sceni. Ovaj malver je ciljao operativne sisteme Windows i izazvao štetu od oko 38 milijardi dolara. Na vrhuncu svoje aktivnosti, Mydoom je bio odgovoran za 25% svega globalnog mejl saobraćaja, zarazivši stotine hiljada računara. Ovo je bio prvi primer kada je sajber napad mogao potencijalno da destabilizuje globalne komunikacione mreže.
Conficker (2008)
Crv zvan Conficker donosi novi talas napada na Windows operativne sisteme. Interesantno je da, iako je crv inficirao milione računara, nikada se nije aktivirao u potpunosti. Međutim, samo njegova sposobnost da infiltrira veliki broj sistema bila je dovoljna da izazove značajnu uznemirenost u svetu sajber bezbednosti.
Stuxnet (2010)
Možda najpoznatiji po svojoj sofisticiranosti, Stuxnet je crv koji je imao za cilj iranski nuklearni program. Za razliku od drugih virusa koji su ciljali računare i mreže, Stuxnet je bio prvi malver koji je fizički oštetio industrijsku infrastrukturu. Ovo je bio prelomni trenutak u sajber ratovanju, pokazujući da sajber napadi mogu imati stvarne svetske posledice.
WannaCry (2017)
Najnoviji na listi, ransomware WannaCry, izazvao je globalni haos inficirajući više od 200,000 računara u 150 zemalja. Ovaj napad je posebno bio značajan jer je pogodio mnoge bolnice u Velikoj Britaniji, uzrokujući značajne prekide u pružanju zdravstvenih usluga. Procenjuje se da je šteta iznosila milijarde dolara.
Kroz ovih pet primera, jasno je da su sajber pretnje ozbiljan i stalno evoluirajući izazov koji zahteva konstantnu pažnju i inovacije u oblasti sajber bezbednosti.
(Telegraf.rs)
Video: Zavirili smo u srce Zero Tenacity tima: Gejming na sasvim novom nivou
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.