Meta će morati da plaća 100.000 dolara dnevno ako ne reši probleme sa privatnošću u Norveškoj

 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Norveški regulator za zaštitu podataka, Datatilsynet, tvrdi da Metin način praćenja korisnika na Instagramu i Facebooku narušava privatnost korisnika. Ukoliko kompanija ne preduzme mere za rešavanje ovog problema, biće kažnjena sa milion kruna (oko 100.000 dolara) dnevno, počev od 4. avgusta do 3. novembra.

"Nezakonitost ovog postupka je toliko očigledna da je nužno odmah intervenisati," izjavio je Tobi Judin, šef norveške komisije za privatnost.

Ova odluka dolazi nakon presude Evropskog suda kojom se zabranjuje Meti da prikuplja korisničke podatke poput lokacije, ponašanja i drugih stvari za potrebe oglašavanja. Datatilsynet je uputio svoje mere Evropskom odboru za zaštitu podataka, što bi moglo da proširi kazne na celu Evropu. Cilj ovih mera je dodatno vršenje pritiska na kompaniju Meta, istakao je Judin.

Meta je izjavila za Rojters da analizira odluku Datatilsyneta i da ova odluka neće odmah uticati na njene usluge. "Nastavljamo da konstruktivno sarađujemo sa irskom agencijom za zaštitu podataka, našim glavnim regulatorom u EU, u pogledu usklađivanja sa njihovom odlukom," rekao je portparol kompanije, piše Engadget.

Meta trpi pritisak širom Evrope zbog svoje politike privatnosti podataka. Početkom meseca, irski regulator je presudio da Meta ne može da prikuplja podatke korisnika za ciljano oglašavanje. Ove godine u maju, kompanija je kažnjena rekordnom kaznom od 1,2 milijarde evra (1,3 milijarde dolara) zbog prenosa podataka korisnika iz EU na svoje servere u SAD.

Pored toga, nova usluga kompanije Meta, koja konkuriše Twitteru pod nazivom Threads, još uvek nije dostupna u Evropskoj uniji zbog briga vezanih za privatnost. Prilikom predstavljanja Threads-a, Meta je navela da "još uvek nije pripremljena za pokretanje usluge van Velike Britanije, koja nije u potpunosti podložna pravilima o privatnosti EU i GDPR-u."

Meta je čak otišla toliko daleko da blokira EU korisnike koji se na Threads prijavljuju putem VPN-a.

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA