Tvorac ChatGPT-a: "Doveli smo svet u opasnost veštačkom inteligencijom"
OpenAI je ranije priznao da ne razume u potpunosti kako ChatGPT funkcioniše
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Milutin
Čovek ne poznaje sebe, svoju inteligenciju, a pravi veštačku inteligenciju po uzoru na sebe. I to je osnovni problem. Čovek. Svesno ili nesvesno, kreirajući veštačku inteligenciju, uneo je sve probleme, strahove, svoje unutrašnje sukobe koji su deo razvitka čoveka. Od straha od životinja, od praistorijskog doba svoga razvoja pa sve do pre koju stotinu godina unazad dok su one bile normalno čovekovo okruženje. Sukobe jedne ljudske zajednice sa drugom itd. Sve je to u nama i deo našeg misaonog procesa. Bili toga svesni ili ne. A veštačka inteligencija je stvorena sada i takoreći ovoga trena. Ona nema takav razvojni put. Ona je za nas isto što i avion u odnosu na naš hod. Strahovito brz i radi nešto što mi ne možemo. Leti. Ali sam let aviona nema nikakvu svrhu ako leti bez putnika. Putnici su ti kojima treba da odu na drugi kraj zemlje. Tako je isto i sa AI. Jer čovečanstvo ima ogromno znanje ali pojedinac nije u stanju da ga koristi. Ogromno je. Dok AI može da ga memoriše i da omogući čoveku pristup tom znanju. To je svrha AI. I to treba da bude koncept njenog razvoja a ne čovekov mehanički "klon".
Oink
Ko se mača lati, od mača će i da strada...
Proka
Gomila algoritama i podataka nije inteligencija kakvu zamišljamo