Tvorac ChatGPT-a: "Doveli smo svet u opasnost veštačkom inteligencijom"
OpenAI je ranije priznao da ne razume u potpunosti kako ChatGPT funkcioniše
Postoji rizik da tehnološke kompanije oslobode veštačku inteligenciju koja bi mogla da nanese "značajnu štetu svetu" ukoliko ne dođe do hitne intervencije vlada širom sveta, priznao je Sem Altmen, kreator popularnog AI alata ChatGPT.
Pojavljujući se pred američkim Kongresom SAD, izvršni direktor kompanije OpenAI pohvalio je novu generaciju digitalnih četbotova zbog njihovog potencijala da "poboljšaju skoro svaki aspekt naših života". Međutim, priznao je da su oni takođe stvorili rizik od katastrofe, usred sve većeg straha da bi AI kompanije mogle slučajno da stvore superinteligenciju koja bi odlučila da uništi čovečanstvo.
"Moj najgori strah je da mi, naše polje, naša industrija, nanesemo značajnu štetu svetu. Ako nešto u vezi ove tehnologije krene po zlu, biće katastrofalno, zato želimo da sarađujemo sa vladom kako bismo sprečili da se to dogodi", rekao je Altmen.
OpenAI je startap iz Silicijumske doline koji stoji iza ChatGPT-a, velikog jezičkog modela koji može da pruži ubedljive "ljudske" odgovore na pitanja, a sposoban je i za druge stvari poput programiranja, pisanja naučnih radova i slično, piše Telegraph.
Ova vrsta takozvane "generativne veštačke inteligencije" takođe može da kreira lažne slike, audio i video zapise koji su gotovo neprimetno realistični, povećavajući izglede za široko rasprostranjenu političku manipulaciju i lažne vesti.
OpenAI je ranije priznao da ne razume u potpunosti kako ChatGPT funkcioniše.
(Telegraf.rs)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hogar
SAMO SE VI IGRAJTE BOGA....A KAD SE BOG NALJUTI.....
Podelite komentar
Proka
Gomila algoritama i podataka nije inteligencija kakvu zamišljamo
Podelite komentar
Milutin
Čovek ne poznaje sebe, svoju inteligenciju, a pravi veštačku inteligenciju po uzoru na sebe. I to je osnovni problem. Čovek. Svesno ili nesvesno, kreirajući veštačku inteligenciju, uneo je sve probleme, strahove, svoje unutrašnje sukobe koji su deo razvitka čoveka. Od straha od životinja, od praistorijskog doba svoga razvoja pa sve do pre koju stotinu godina unazad dok su one bile normalno čovekovo okruženje. Sukobe jedne ljudske zajednice sa drugom itd. Sve je to u nama i deo našeg misaonog procesa. Bili toga svesni ili ne. A veštačka inteligencija je stvorena sada i takoreći ovoga trena. Ona nema takav razvojni put. Ona je za nas isto što i avion u odnosu na naš hod. Strahovito brz i radi nešto što mi ne možemo. Leti. Ali sam let aviona nema nikakvu svrhu ako leti bez putnika. Putnici su ti kojima treba da odu na drugi kraj zemlje. Tako je isto i sa AI. Jer čovečanstvo ima ogromno znanje ali pojedinac nije u stanju da ga koristi. Ogromno je. Dok AI može da ga memoriše i da omogući čoveku pristup tom znanju. To je svrha AI. I to treba da bude koncept njenog razvoja a ne čovekov mehanički "klon".
Podelite komentar