Maleni roboti "vile" mogli bi da zamene oprašivače: Pokreće ih snaga vetra i svetlost
Populacija glavnih oprašivača - pčela, leptira, osa, buba i drugih, drastično nestaje. Stanje je alarmatno piše Indian express i kako dalje navode, predstavlja veliku pretnju za biodiverzitet i sigurnost hrane.
Međutim, možda zabrinutost možemo odložiti na neko vreme s obzirom da su istraživači sa finskog univerziteta osmilsili letećeg robota inspirisanog semenom maslačka, koji bi mogao da zameni pojedine oprašivače.
"Vila", je mali lagani robot koji se oslanja na vetar da bi lebdeo u vazduhu. Interesantno, može da bude kontrolisan uz pomoć svetlosnih izvora kao što je laserski zrak ili LED.
To znači da bi istraživači mogli da uz pomoć svetla menjaju oblik robota, omogućavajući mu da se prilagodi smeru vetra. Snop svetla bi takođe mogao da se koristi za poletanje i sletanje. Studija je objavljena u magazinu "Napredna nauka".
Robot za sklapanje polimera ispirisan semenom maslačka opremljen je mekim aktautorom napravljenim od tečnog kristalnog elastomera koji reaguje na svetlost. Zbog ovoga su istraživači mogli da podstaknu čekinje aktuatora da se otvore ili zatvore pobuđujući ih vidljivom svetlošću.
Prošle godine inženjeri sa Univerziteta u Ilinoisu objavili su istraživanje o sličnom izumu. Napravili su mnoštvo malih robota koji mogu da budu kontrolisani od strane lasera.
Međutim, straživači sa finskog univerziteta imaju radikalno drugačiji pristup.
"Kontrola, koordinacija, preciznost u pokretanju, manipulacija na velikoj udaljenosti su reči iz oblasti robotike. U našem istraživanju, trudimo se da razmišljamo drugačije. Trudimo se da osmislimo robota dovoljno pametnog da sam odluči šta da radi", pojašnjava jedan od istraživača.
"Možemo videti mnoge primere u prirodi, kada se sretnu uslovi osvetljenja, temperatura i vlažnost, cveće procveta, a seme počne da se raspršuje. Ovo je sposobnost koju pokušavamo da poboljšamo u našim materijalima. U ovom radu smo napravili robota koji će poleteti na svetlosnu pobudu unutar strujanja vetra. Sada u laboratoriji imamo materijal koji reaguje na vlagu i možemo da napravimo robota koji će poleteti kada je visoka vlažnost u okruženju", dodao je Zeng.
S obzirom da su roboti testirani samo u laboratoriji i dalje je daleka budućnost da će se naći u prirodnom okruženju.
Takođe, materijal od kojeg su napravljeni su poprilično osetljivi i tokom snažnih vetrova bi mogli da budu oduvani kao i seme maslačka. Istraživači osmišljavaju i na koji način bi maleni roboti "vile" mogli da ponesu GPS-ove i senzore.
Video: Gvozdeni Henri svira balalajku: Ne radi se o čoveku, već o robotu
(Telegraf.rs)
Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Neki
Samo nam još i to treba nije dovoljno sve zagađeno ..
Podelite komentar
Djura
Jel rade na promaju?
Podelite komentar