Neki od najboljih gedžeta ga koriste, da li je rival Androidu ili nešto više: Šta je tačno HarmonyOS?

 ≫ 
  • 0

Svaki OEM ima svoje načine da učini da Android deluje malo "ličnije" na tom uređaju. Samsung ima svoj One UI, OnePlus ima Oxygen OS, a Xiaomi MIUI. Međutim, Huawei je morao da zauzme potpuno drugačiji pristup svom operativnom sistemu. Komplikovan odnos kineske kompanije sa Google-om i SAD-om rezultirao je potpuno novom platformom, prikladno nazvanom HarmonyOS.

Uz kontinuirane probleme koji proizilaze iz tog "komplikovanog" odnosa, očekivali biste ime bliže dis-Harmony OS, ali kompanija nije zabrinuta za druge Android uređaje. Umesto toga, glavni stub ovog operativnog sistema je široko rasprostranjena podrška u svim kategorijama kompanije Huawei.

HarmonyOS na prvi pogled

Kao što je gore pomenuto, HarmonyOS teži da skupi sve uređaje iz različitih vertikala pod jednim šatorom. HarmonyOS ne treba posmatrati kao alternativu Androidu, preciznije je posmatrati ovaj operativni sistem kao alternativu skoro svemu.

Šta to sad znači? Pa, dok Android nudi različite verzije za telefone, satove i druge uređaje, HarmonyOS drži sve to na jednom mestu za sve platforme. Neki od najboljih pametnih satova na tržištu, kao što su Huawei Watch GT 3, i noviji i bolji GT 3 Pro koriste ovaj operativni sistem, ali zato ga koriste i njihovi vrhunski telefoni.

Mnogo toga nam se dopalo kod Huawei GT satova u prošlosti. Njihov softver je kompatibilan i sa Android i iOS-om, tako da iako je HarmonyOS ekosistem za sebe, ipak ne postoje ograničenja.

Međutim, još nismo dostigli globalnu harmoniju. Čini se da je HarmonyOS, ili tačnije HarmonyOS 2 za telefone, ograničen na kinesko tržište. Huawei P50 Pro, koji smo nedavno testirali, došao je sa EMUI 12 softverom, koji je zapravo zasnovan na Androidu 11.

Ali, ako ste kupili Watch GT 3, već nosite HarmonyOS 2 na ruci.

Postoji velika verovatnoća da će globalna verzija HarmonyOS-a izgledati kao EMUI 12, što može biti i dobro i loše. Huawei ima odličan softver za kameru i obimnu prodavnicu aplikacija App Gallery, ali njihov softver je prepun reklama i teži da bude oštro ograničen na osnovu lokacije korisnika.

U poređenju sa drugim operativnim sistemima kao što su Android i iOS, HarmonyOS je još uvek u povojima. Predstavljen je tek u avgustu 2019. kao deo Huawei-jeve konferencije namenjene programerima. Naravno, Huawei je odmah izložio svoje uzvišene ciljeve univerzalnog operativnog sistema, najavljujući podršku za sve, od nosivih uređaja do VR slušalica.

Kao što smo rekli HarmonyOS je još uvek u povojima, ali ideja iza sistema je fantastična. Treba sačekati da vidimo šta će dalje kineski gigant sa ovim OS-om uraditi.

(Telegraf.rs)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA