Google izgleda pravi novi uređaj za proširenu stvarnost i prateći operativni sistem
Google je bio jedan od pionira u prvom talasu razvoja moderne proširene stvarnosti (AR), ali se kompanija naizgled poslednjih godina “ohladila” od AR tehnologije, čak i kada su Apple i Facebook ulagali znatne sume novca u nju. Međutim, izgleda da će se taj trend uskoro promeniti.
Na LinkedIn-u, direktor inženjeringa operativnih sistema Mark Lukovski objavio je da se pridružio Google-u. Prethodno je rukovodio razvojem operativnog sistema takozvane mešovite realnosti (mixed reality) za kompaniju Meta, a pre toga je bio jedan od ključnih arhitekata Windows NT-a u Microsoftu.
- Moja uloga je da vodim tim koji će razvijati operativni sistem za proširenu stvarnost u Google-u - napisao je on, prenosi Ars Technica.
Takođe je postavio link do nekih oglasa za posao u Google-u koji ostavljaju utisak da Google postaje jednako ozbiljan u vezi sa AR-om kao i konkurenti Apple ili Meta.
Kao što je portal 9to5Google otkrio, jedan od oglasa („Stariji programer softvera, ugrađeni, prošireni sistem realnosti“) opisuje Google-ov cilj na jasan način:
- Naš tim gradi softverske komponente koje kontrolišu i upravljaju hardverom na našim proizvodima proširene stvarnosti. Ovo su softverske komponente koje rade na AR uređajima i najbliže su hardveru. Kako Google dodaje proizvode u AR portfolio, OS Foundations tim je prvi softverski tim koji radi sa novim hardverom.
Drugi oglasi za posao kažu da će novi zaposleni raditi na “inovativnom AR uređaju”. A jedan navodi da je Google “fokusiran na to da impresivno računarstvo učini dostupnim milijardama ljudi preko mobilnih uređaja”.
Borba giganata za AR?
Facebook je nedavno preimenovan u Meta na osnovu vizije šefa Marka Zakerberga da stvori “Metaverzum”, što je u biti nova strategija firme da stvori digitalni svet mešovite stvarnosti za društvene mreže. Pored toga, bilo je nekoliko izveštaja o tome da će Apple sledeće godine predstaviti svoj prvi hedset za mešanu stvarnost, iako je malo verovatno da će taj proizvod biti uređaj za masovno tržište.
Sve ovo potencijalno znači da se tehnološki giganti pripremaju za “borbu” oko proširene stvarnosti, koju su Zakerberg i Apple-ov Tim Kuk opisali kao sledeću veliku platformu nakon pametnih telefona.
Naravno, još smo daleko, možda čak i deceniju ili više, od masovnog usvajanja AR uređaja zbog više razloga, ali Google, Apple i Meta izgleda da se spremaju za dug put ka toj mogućoj budućnosti.
Video: Cisco i Comtrade na konferenciji novih tehnologija u edukaciji
(Telegraf.rs)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.