Niste sigurni da li ste "pokupili" koronu? Senzori ove maske to mogu da vam pokažu za samo 90 minuta

  • 1
Maska koja detektuje zaražene na korona virus Foto: Massachusetts Institute of Technology (MIT)

Stručnjaci Masačusetskog tehnološkog instituta (MIT) i Univerziteta Harvard razvili su zaštitnu masku, pomoću koje za 90 minuta može da se ustanovi da li je onaj ko je nosi zaražen koronavirusom.

U maske su ugrađeni jednokratni senzori koji se mogu ugraditi i u druge maske za lice, a mogu se prilagoditi i za otkrivanje drugih virusa.

Smešteni su sa unutrašnje strane maske i mogu da otkriju virusne čestice u dahu, a dizajnirani su tako da korisnik može da ih aktivira kada bude spreman za sprovođenje testa. Rezultati testa se, zbog zaštite privatnosti prikazuju samo sa unutrašnje strane maske.

Razvoj senzora koji se koriste u novoj maski počeo je pre nekoliko godina. Prethodno su bili korišćeni za otkrivanje infekcija virusom ebole i zike.

- Ovaj test je osetljiv isto kao i standardni PCR test, ali je i brz kao antigenski testovi koji se upotrebljavaju za brzu analizu na kovid-19 - rekao je istraživač sa Harvarda Piter Ngujen.

Istraživači su zatražili patent za novu tehnologiju i nadaju se saradnji sa kompanijama na daljem razvoju senzora.

- Nadamo se da bi ova platforma mogla da podstakne novu generaciju nosivih biosenzora za hitne službe, zdravstveno i vojno osoblje - rekao je profesor medicinskog inženjerstva i nauka na MIT Džejms Kolins.

(Telegraf.rs/N1/Hina)

Video: Vujanić: U Srbiji je propisano da odeća ne sme da ometa bezbednost upravljanja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • panic

    29. jun 2021 | 23:39

    sve same izmisljotine da se zarade pare na prevaru ali ovaca ima uvek tako da ce im ovo proci

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA