Kako nam savremena tehnologija omogućava da kontrolišemo ono što udišemo?
Redovno provetravanje i usisavanje našeg životnog prostora jedno je od rešenja koje na omogućava da u svom životnom prostoru udišemo zdraviji i kvalitetiniji vazduh, ali sigurno ne i jedino...
Nije prošlo mnogo vremena od kada smo ikusili zimsko zagađenje vazduha. Pre samo par meseci moglo se čuti da za poslednjih tridesetak godina u Beogradu nije bilo tako guste magle, kao ove zime. Magle zbog koje smo i bukvalno mogli da se uverimo kako u praksi izgleda ona uzrečica po kojoj se "ne vidi prst pred okom".
A više od magle na ulici, ume da nam zasmeta kad dođemo sa posla, pa hoćemo da provetrimo stan od ustajalog toplog vazduha. A onda, kada otvorimo prozor, a jedino što kroz njega može da uđe je smog.
I taman je prošla zima i košava se potrudila da zaboravimo na maglu i smog, i kada smo pomislili da nam stiže još jedno divno, sunčano, toplo proleće, došao nam je koronavirus i saterao nas u naša četiri zida.
I kod CoVid19 virusa, kao i kod ranijih epidemija, javilo se pitanje čistoće, obavezne i redovne higijene, kao i svežine vazduha i provetravanja prostorija u kojima, zbog preventivne ili obavezne (samo)izolacije provodimo mnogo više vremena nego ikada u poslednjih više godina, možda čak i decenija.
Čist vazduh predstavlja osnovu zdravog života, a vazduh koji udišemo na mnogo načina utiče na naše živote. Od njega zavisi to kako razmišljamo, koliko kvalitetno spavamo, koliko dugo živimo...
To, međutim, nije stvar našeg izbora. U mogućnosti smo da odlučujemo o tome šta ćemo da jedemo i pijemo, kako ćemo provesti dan i čime ga ispuniti (kako u aktuelnoj vanrednoj situaciji kućne izolacije, tako i svakoj drugoj normalnoj). Ono što, međutim, ne možemo da kontrolišemo je vazduh koji udišemo.
Veliki broj mikro čestica
Svuda oko nas, kako u otvorenom, tako i u zatvorenom prostoru, cirkulišu brojne mikro čestice, koje nastaju putem hemijskih ili mehaničkih procesa koje sva živa bića obavljaju. Za mnoge od njih smo i sami krivi, jer one nastaju dok obavljamo svakodnevne životne aktivnosti kao što su kuvanje, spremanje kuće, popravke i građevinski radovi ili vožnja automobilom. A kada ih udahnemo, one "imaju moć" utiču na naše zdravlje, tako što nam prekidaju san ili nas u značajnoj meri usporavaju.
I pored toga što od magle i smoga možemo da pobegnemo sa ulice u naše domove, zatvoreni prostor nije mesto na kome se baš možemo bezbedno sakriti. To unutrašnje zagađenje u našim domovima svakako nije isto kao u javnom prevozu ili velikim poslovnim zgradama kroz koje cirkuliše veliki broj ljudi, ali svakako nije za zanemarivanje.
Unutrašnji vazduh našeg doma sadrži sve moguće čestice, počevši od prašine, bakterija, mirisa hrane, dima cigareta, isparenja tzv. kućne hemije, starog nameštaja... Kada tome dodamo zagađeni vazduh koji u naše stanovi ulazi spolja, kroz prozor ili ventilaciju, dobijamo koktel toksina koji lebdi među nama.
A budući da je kalendarsko proleće tek 15-ak dana sa nama i da vreme običnog sezonskog gripa (nezavisno od epidemije korone) i prehlada još uvek nije sasvim iza nas, velika je verovatnoće da bar neko od članova naših porodica kašlje ili kije.
Pomoć savremenih tehnologija
Ipak, danas živimo u vreme visokih tehnologija, koje u mnogim sferama naših života imaju odgovore na brojna pitanja i rešenja za najrazličitije probleme. A to dovodi u pitanje čak i tvrdnju da je ono što ne možemo da kontrolišemo upravo ono što udišemo.
Jedno od rešenja svakako jeste redovno provetravanje i usisavanje, naročito u vreme kada imamo robotske usisvače kojima nije ni potrebno naše prisustvo da bi naš životni prostor održavali čistim. Osim njih, na raspolaganju su nam i posebno prečišćivači vazduha.
Prečišćivači su uređaji koji iz vazduha koji neposredno udišemo uklanjaju bakterije, viruse, prašinu, polen i toksične hemikalije. Oni najviše pomažu da ljudima koji boluju od respiratornih problema, ali je njihova pomoć do velikog značaja za zdravlje svih koji ljudi žive pod istim krovom.
Osim u našim domovima, upotreba ovih uređaja u radnom prostoru, odnosno svež vazduh u prostoru u kome, posle našeg doma, provodimo najviše vremena znatno poboljšava sposobnost razmišljanja i donošenja odluka, i dosta utiče na efikasnije rešavaje problema, pokazali su rezultati studije Univerziteta Harvard.
Prečišćivači vrhunskog kvaliteta
Pre više od dve decenije, švedska kompanija Blueair je, iz svih ovih razloga, odlučila da napravi najbolji prečišćivač vazduha na svetu. Predani tim talentovanih inženjera i dizajnera stvorio je Blueair, uređaj koji se odlikuje vrhunskim kvalitetom i dizajnom.
Danas, ime Blueair predstavlja ime za prečišćivače vazduha koji krisnicima nude vrhunske performanse u kombinaciji sa niskim nivoom buke i modernim dizajnom. Ovi uređaji čine život zdravijim i prijatnijim ljudima u više od 60 zemalja širom sveta, među kojima se nalazi i naša.
Blueair na domaćem tržištu nudi više modela prečišćivača podeljenih u tri serije: Blue, Classic i Pro. Uređaji različitih veličina, karakteristika i cena namenjeni su upotrebi u stambenim i poslovim prostorima različitih oblika i kvadratura.
Zahvaljući HEPASilent tehnologiji filtriranja, Blueair prečišćivači uklanjaju i do 99 odsto čestica koje izazivaju alergije i astmu, uključujući polen, prašinu, perut kućnih ljubimaca, buđ, dim, bakterije i viruse. Potpuno filtriranje efikasno snižava nivo čestica i time održava zdravo okruženje prostora u kome se boravi, što za rezultat ima primetnu razliku u kvalitetu vazduha.
U zavisnosti od modela, moguće je podešavanje više programa rada Blueair pečišćivača, kao i upravljanje putem aplikacije na pametnom telefonu.
Blueair prečišćivači vazduha čine vaš dom i poslovni prostor zdravijom sredinom za život i rad.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.