Priprema za realan život: Tehnologija pomaže oboleloj deci da spoznaju iskustva spoljašnjeg sveta
Ustanova za decu sa specijalnim potrebama u Engleskoj koristi VR naočare kako bi njeni polaznici spoznali iskustva iz spoljašnjeg sveta.
Osoblje se nada da će pametna tehnologija pomoći deci da se prilagode stvarnosti, ali i uživaju u predivnim iskustvima kao što je virtuelno skijanje i ronjenje u dubinama mora.
Osobe sa autizmom stresno doživljavaju nove i nepoznate situacije. U učionicama otkrivaju kako izgleda ulazak u avion ili poseta tržnom centru, piše New York Post.
- Deca sa autizmom imaju problema sa intenzivnim nadražajima koji dolaze iz spoljašnjeg sveta. Nepoznate pojave ih mogu uznemiriti kada se sa njima susretnu u realnosti. Naši polaznici vole ono što im je poznato i deo je njihove svakodnevne rutine. VR naočare pomažu da se susretnu sa realnim iskustvima i lakše prebrode šok koji nastaje na nepoznatim mestima - kaže profesor računarstva u školi Prajors kort Nunjo Gereiro.
Školu trenutno pohađa 95 mladih ljudi sa autizmom. Mnogi od njih nemaju razvijene govorne sposobnosti i ne komuniciraju sa drugim ljudima.
Škola se nada da će podaci koji se prikupljaju u ovom oglednom programu razviti nove strategije učenja. Prikupljaju se informacije o tome kako učenik provodi dan, šta jede, koliko uči i kako se ponaša.
- Pristupamo proučavanju uobičajenih radnji kao da je reč o izuzetnim slučajevima. To se pre svega odnosi na učestalost kriza, unos hrane i pića, korišćenje toaleta, spavanje i druge aktivnosti. Nadamo se da ćemo steći dragocena saznanja o životu dece sa autizmom i približiti njihov svet ostatku populacije. Želimo da svoja iskustva podelimo sa kolegama koji rade na sličnim poslovima širom sveta - kaže autorka istraživanja Elejn Hadžel.
(Telegraf.rs/N.N.)
Video: Zavirili smo u srce Zero Tenacity tima: Gejming na sasvim novom nivou
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.