MicroLED je prva nova tehnologija za displeje u poslednjih 10 godina - da li može da pobedi OLED?

  • 0

Nova displej tehnologija mogla bi da promeni svet televizora, ali i mnogih drugih uređaja kao što su smartfoni i tableti.

Otkrivamo vam šta sve novo donosi MicroLED tehnologija, po čemu je posebna i kada bismo mogli da je prvi put vidimo u prodavnicama:

Zašto je MicroLED poseban?

Printskrin: Youtube/4K Filme

Ukratko, ovo je prva potpuno nova displej tehnologija koja se našla u komercijalnoj upotrebe nakon više od 10 godina.

Poslednja tehnologija bila je OLED koja je predstavljena 2008. godine i sada dominira trkom za što bolji kvalitet TV slike, a nalazi se i u većini displeja današnjih smartfona.

Ipak, najveći broj ekrana, od televizora do laptopova, telefona i tableta, koristi LCD tehnologiju.

Bile su potrebne godine da OLED postane deo mejnstrima, a uskoro bismo mogli da očekujemo sličnu putanju za MicroLED.

Drugim rečima, ovu tehnologiju nećemo moći da priuštimo barem još nekoliko godina.

Ali to nije sve, ova tehnologija nije namenjena samo televizorima. Apple trenutno koristi OLED displeje za svoje premijum iPhone modele i Apple sa, ali navodno razvija sopstvenu verziju MicroLED displeja.

Iako trenutno nema puno detalja, interesovanje kompanije iz Kupertina je samo još jedan dokaz da nova tehnologija može da postane velika.

A jasno je i videti zašto. MicroLED ima potencijal za iste savršene nivoe crne kao i OLED, ali bez opasnosti izgorevanja piksela.

Takođe, može da isporuči znatno više nivoe svetline od bilo koje trenutne displej tehnologije i ne pati od problema sa gledanjem iz razhličitih uglova poput LCD tehnologije.

Najveći problem trenutno nije kvalitet slike, već proizvodnja.

Izvori bliski Appleu tvrde da je mnogo teže praviti MicroLED displeje nego OLED, zapravo, stvari su komplikovane do te mere da je Apple čak razmišljao da u potpunosti napusti ovu tehnologiju pre godinu dana.

Tehnologija

Printskrin: Youtube/4K Filme

Kao što samo ime govori, MicroLED je napravljen od miliona mikro LED dioda. U pitanju su mnogo manje verzije od onih koje se nalaze u vašem LCD televizoru. Zbog toga je MicroLED toliko prost.

Međutim, zašto nam je trebalo toliko vrmeena da da samo napravimo manje LED diode i gurnemo ih u TV?

Ovaj proces je zapravo mnogo teži nego što možda zvuči. Kada smanjimo LED, ukupna količina svetlosti koju mogu da proizvedu opada. Zato je potrebno da rade napornije ili da im se poveća efikasnost, ili oboje.

A ak oih nateramo da rade napornije, to donosi nove probleme - televizoru će biti potrebno mnogo više struje i izbacivaće mnogo više toplote.

Takođe, potrebno je smanjiti i celokupan "teren". Naravon televizori preko celog zida su super, ali ako proizvođači žele da zarade novac, potrebno je da prave manje televizore.

Kada će MicroLED postati 100 odsto komercijalan?

Foto-ilustracija: Profimedia/Juice Images

Iako je sada moguće naručiti modele televizora sa ovom tehnologijom koji zauzimaju ceo zid, cena je isuviše velika za većinu.

Verzija od 75 inča je sigurno jeftinija, ali ovaj model još ne može da se kupi, i nije poznato kada će se pojaviti u prodaji.

A i kada se pojavi, sigurno će biti mnogo skuplji od onoga što smo spremni da izdvojimo za televizor.

Ali jedno je svima jasno, MicroLED je budućnost displeja, i ta budućnost bi mogla da bude skorija.

(Telegraf.rs)

Video: Comtrade System Integracije prvi u regionu koristi naprednu OpenXDR platformu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA