![TikTok logo TikTok logo](https://xdn.tf.rs/2025/01/18/tiktok-logo4-670x447.jpg)
Veselin Jevrosimović: Dobar biznis
Teško da čitalac koji makar ovlaš prati vesti iz tehnološkog sveta nije čuo za problem koji društvena mreža TikTok već neko vreme ima sa vladom Sjedinjenih Američkih Država. TikTok je, ukoliko niste upoznati, veoma popularna platforma za razmenu kratkih video sadržaja, izuzetno uticajna među mlađom populacijom.
Od svog nastanka 2017. godine u Kini, proširila se na ceo svet i skupila bezmalo dve milijarde korisnika, od kojih je više od milijarde aktivno na mesečnom nivou.
E sad, koliko god bila popularna među publikom, svaka društvena mreža takvog kalibra omiljena je i kod kompanija koje se bave pružanjem usluga čuvanja podataka u data centrima.
![Veselin Jevrosimović Veselin Jevrosimović](https://xdn.tf.rs/2024/12/13/veselin-jevrosimovic-460x0.jpg?ver=657164)
Naime, da bi sistem mogao da podrži neverovatne količine podataka koji se razmenjuju svake sekunde, potrebno je da bude distribuiran po čitavom svetu i što bliže krajnjim korisnicima.
Zbog toga je TikTok među najznačajnijim kupcima usluga IT giganata, sa ugovorima koji se mere stotinama miliona dolara. Što nas vraća na problem sa vladom SAD. Budući da je mreža u vlasništvu kineske firme, postoji bojazan da suparnička država može da prikuplja podatke o američkim korisnicima i utiče na javno mnjenje tako što će prikazivati sadržaje koji kod publike mogu da formiraju određene političke stavove.
Prošle godine kongres je naložio da TikTok mora biti prodat zapadnim vlasnicima u roku od devet meseci, ili će biti zabranjen u SAD, gde ima oko 170 miliona pretplatnika. Taj rok je istekao nedavno, ali je ostavljen dodatni period za razrešenje situacije. Jedan od razloga je i udar na američke kompanije koje bi mogle ostati bez bitnog klijenta, što bi opet moglo da utiče na njihovo kotiranje na berzi. Jednostavno, velike društvene mreže su odličan biznis za veliki broj firmi.
Budući da je svim stranama stalo da se pronađe izlaz iz postojećeg ćorsokaka, uskoro bismo mogli da imamo rešenje. Neki mediji javljaju da se vode intenzivni pregovori o kupovini udela u TikToku od strane američkih investitora. Kineski BajtDens (eng. ByteDance) bi ostao manjinski vlasnik, dok bi kompanije iz SAD imale punu kontrolu nad prikupljanjem podataka o korisnicima i algoritmom koji upravlja prikazivanjem sadržaja.
Ako se obistini, ovakav dogovor svakako će obradovati milione korisnika, ali i vlasnike velikih data centara.
(Telegraf.rs/Veselin Jevrosimović)
Video: Crno beli poveli protiv OFK Beograd
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.