Uspon i pad bitkoina u Salvadoru

N. M.
N. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Ambiciozni eksperiment El Salvadora sa bitkoinom se bliži kraju. Kriptovaluta koju Salvadorci nikada nisu široko usvojili trebalo bi da izgubi svoj status legalnog sredstva plaćanja, što označava neuspeh ekonomskog kockanja salvadorskog predsednika. Godine 2021. El Salvador je postao prva zemlja na svetu koja je priznala bitkoin kao legalnu valutu, ali plan se nikada nije materijalizovao kako se očekivalo. Državna administracija, koja nije imala alternativu da obezbedi zajam od 1,4 milijarde dolara od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), naterala je Kongres da odobri zbunjujuću reformu zakona o bitkoinu.

Amandman, koji je prošle srede usvojilo zakonodavno telo kojim dominira vladajuća partija, uklonio je termin „valuta" iz zakona, ali se i dalje odnosi na bitkoin kao zakonsko sredstvo plaćanja. Međutim, takođe je eliminisao zahtev da preduzeća prihvataju bitkoin za transakcije ili otplatu duga, što je uslov MMF-a za obezbeđenje zajma. To znači da dok bitkoin tehnički ostaje zakonito sredstvo plaćanja, preduzeća i pojedinci sada mogu odbiti da ga prihvate kao plaćanje. Ako neko duguje novac i želi da plati u bitkoinima, to može biti odbijeno. Pošto nije moguće odbiti zakonsko sredstvo plaćanja, reforma je kontradiktorna sama sebi.

Revidirani zakon pojašnjava da je upotreba bitkoina u dolarizovanoj ekonomiji El Salvadora sada neobavezna. Privatna preduzeća mogu odlučiti da li da ga prihvate za transakcije i više nisu obavezna da prikazuju cene u bitkoinima. Bitkoin više ne funkcioniše kao zakonsko sredstvo plaćanja i prema mišljenju ekonomista, uvek je trebalo da bude tako ali vlada je to nametnula i pokušaj nije uspeo. Reforma će stupiti na snagu 90 dana od objavljivanja u Službenom glasniku.

bitkoin Foto: SHutterstock

Nedavno istraživanje Centralnoameričkog univerziteta (UCA) pokazalo je da 92% Salvadoraca nije koristilo bitkoin za transakcije 2024. Stanovnici El Salvadora smatraju de je to komplikovano i rizično i da nije za ljude koji žive od plate do plate.

Uprkos neuspehu, vlada insistira da će nastaviti da ulaže u bitkoin. Ambasadorka El Salvadora u SAD je izjavila da reforme odražavaju prilagođavanje okolnostima. Vlada navodno drži 6.050 bitkoina u vrednosti od 634,8 miliona dolara. Glavni zagovornici bitkoina, nastavlja da kupuje sve više i često objavljuje postove o povećanju cena na društvenim medijima. Takođe postoji nada da bi predsedništvo Donalda Trampa moglo dovesti do „eksponencijalne revalorizacije Bitcoina". Međutim, za sada, velika vizija bitkoina u Salvadoru ostaje neispunjena. Da li će se nešto promeniti saznaćemo uskoro.

(Telegraf.rs/Goran Lazarov)

Video: Na auto-putu Beograd - Niš, u ataru aleksinačkog sela Draževa izgoreo turski kamion

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA