Da li je na pomolu veliki krah kriptovaluta?

N. M.
N. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Sve prilike ukazuju na to da nakon euforije dolazi do pometnje na kripto tržištu. Iako nova američka administracija zamišlja SAD kao globalni kripto kapital, ekonomisti upozoravaju na predstojeći ciklus buma i kraha. Bitkoin i druge kriptovalute mogu doživeti porast cena praćen razornim kolapsima, ostavljajući investitore da se bore sa bankrotima i zaplenom.

Nasleđena volatilnost kriptovaluta, pogoršana regulatornim popuštanjem, izaziva zabrinutost. Napor Vašingtona za šire usvajanje kriptovaluta mogao bi milione da izloži prevarama, nestabilnosti cena i sistemskim finansijskim rizicima. Nova regulativa favorizuje lakši nadzor Komisije za trgovinu robnim fjučersima (CFTC) nad Komisijom za hartije od vrednosti (SEC), stvarajući regulatornu prazninu podložnu eksploataciji.

CFTC, nedovoljno finansiran i nedovoljno osoblja, nema resurse da efikasno nadgleda kripto firme. Stručnjaci strahuju da bi integracija kriptovaluta u glavne finansije mogla destabilizovati širi sistem. Banke koje su nekada bile oprezne sada široko prihvataju kriptovalute. Glavni igrači kao što su BlackRock i JPMorgan lansiraju kripto proizvode, podstaknuti olabavljenim ograničenjima.

Stablecoins koji se prodaju kao sigurni, ilustruju ove opasnosti. Kolaps kao što je TerraUSD 2022. godine mogao bi da izazove paniku, primora izdavaoce da likvidiraju imovinu i destabilizuju finansijska tržišta.

Osim nestabilnosti tržišta, kriptovalute se suočavaju sa bezbednosnim i upravljačkim rizicima. Potencijalno ulaganje nove američke administracije u kriptovalute moglo bi da izazove geopolitičko mešanje, uključujući hakovanje ili sabotažu od strane protivnika. Na domaćem planu neadekvatna zaštita ostavlja maloprodajne investitore podložnim prevarama, hakovanju i tržišnim manipulacijama. U 2023. godini prijavljeno je 24,2 milijarde dolara nezakonitih transakcija, dok rizici i dalje rastu.

Ova rupa može omogućiti kripto firmama da zaobiđu kritične zaštitne mere, kao što su pravila o otkrivanju i sprečavanju pranja novca. Kako Volstrit prihvata tokenizaciju, digitalizaciju sredstava radi pojednostavljenja transakcija i zaobilaženja propisa, sistemski rizik raste.

Kritičari povlače paralele sa finansijskom krizom iz 2008. godine, podstaknutom neregulisanim derivatima. Kripto tržišta bi na sličan način mogla da povećaju rizike, preteći globalnim finansijskim krahom.

Bez snažnog nadzora, integracija kriptovaluta u tradicionalne finansije mogla bi dovesti do katastrofalnih posledica. Kao što istorija upozorava, spekulativni procvat se često završava kolapsom, ostavljajući obične investitore, a ne finansijsku elitu, da snose posledice.

Posledice će biti vidljive u najskorije vreme.

(Telegraf.rs/Goran Lazarov)

Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • nikolas

    8. januar 2025 | 15:24

    MORAMO OCEKIVATI DEFLACIJU I EKONOMSKU KRIZU STRASNIJU OD ONE 1929 GODINE !!!! ZAUSTAVITE RAT U UKRAJINI I IZRAELU POD HITNO ,SVE CARINSKE RATOVE I EMBARGA !!! MIR BRE!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA