Veselin Jevrosimović: Milion i po kilometara
Svi koristimo internet bezmalo neprekidno tokom dana. Naše je očekivanje, kao nešto što se podrazumeva, da elektronska pošta koju pošaljemo da drugi kraj planete bude isporučena odmah, da kvalitet video poziva bude perfektan i da se portali sa servera na drugom kontinentu učitavaju trenutno.
Obično ne razmišljamo o načinu na koji je to omogućeno. Internet i moderne telekomunikacije zamišljamo kao nešto što lebdi u vazduhu, što je nedodirljivo i što jednostavno funkcioniše.
U stvarnosti se više od devedeset pet procenata ukupnog protoka podataka na svetu obavlja podvodnim optičkim kablovima. Ima ih oko pet stotina, u ukupnoj dužini od skoro milion i po kilometara. Protežu se ispod svih okeana i mora, spajaju kontinente i države, a jedan je čak postavljen na dno reke Amazon.
Zanimljivo je da najduži od njih (45 hiljada kilometara) ne premošćuje Pacifik, već opasuje afrički kontinent. Prosečna podvodna optička „žica“ debljine je svega dva centimetra, a pored optičkih kablova za protok podataka može imati i one za prenos električne energije, telefonskih i drugih veza.
Obično su u suvlasništvu konzorcijuma državnih i privatnih telekomunikacionih i energetskih kompanija, a postavljaju ih specijalni brodovi. Interesantno je da svake godine imamo između 150 i 200 oštećenja ovih kablova, ali se popravke izvode relativno lako i brzo.
Planirani vek trajanja jednog kabla je oko 25 godina, ali ih mogu oštetiti podvodne tektonske aktivnosti, ribarski brodovi ili nevreme. Važno je znati da su optičke veze najpouzdaniji, najefikasniji i najpristupačniji način za brzi prenos velikih količina podataka.
Satelitski prenos ne omogućuje odgovarajuće brzine, lansiranje i izrada satelita su skupi, a kvalitet veze zavisi od vremenskih uslova. Stacionarni primopredajnici bežičnog signala još su lošija opcija za velika rastojanja, pri čemu je opet brzina najveći problem.
Postoji, kao i uvek, druga strana medalje. Naime, kada god imamo zavisnost od fizičkih resursa, pa još geografski pozicioniranih tako da se mogu naći pod kontrolom država, geopolitička situacija postaje značajan faktor.
Usled rastućih tenzija u pojedinim delovima sveta, mogući su prekidi ovih kablova i odsecanje čitavih teritorija od interneta. Srećom, postoje paralelne i redundantne veze, pa naši životi u virtuelnom svetu mogu nesmetano da se nastave.
(Telegraf.rs/Veselin Jevrosimović)
Video: Pripejd registracija u Yettelu i preko Portala eUprave
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.