Veselin Jevrosimović: Policajci u ratu protiv sajber kriminala

N. M.
N. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kada sam pre nekog vremena pisao o početku primene nove direktive Evropske unije o informatičkoj bezbednosti, rekao sam koliko je važna sprega javnog i privatnog sektora. U konkretnom slučaju, radi se o setu pravila pod oznakom NIS 2 (eng. Network and Information Security), a sa ciljem da se jasno definišu standardi i uskladi stepen zaštite podataka i informacionih sistema država, pogotovo u oblasti upravljanja važnom infrastrukturom, prirodnim resursima, finansijama, zdravstvom i energetikom.

Zakonodavstvo je propisalo jasne kriterijume, pravila i obaveze koje moraju biti ispunjene da bi IT sistemi bili bezbedni od onlajn napada, ali će u praksi konkretne korake sprovoditi privatne kompanije. Da bismo mogli da imamo poverenje u njihov rad, neophodno je da sve firme koje pružaju usluge zaštite podataka i informacionih sistema poštuju visoke standarde i da u svojim timovima imaju stručne profesionalce različitih profila.

Jedan od njih je i takozvani specijalista za sajber operativu (eng. cyber operations specialist). Odbrambena sajber operativa je zadužena za odbranu računarskih mreža, softverskih rešenja i informacija od svih vrsta napada. Njihov zadatak je da uspostave metode za detekciju pretnji, sisteme za enkripciju podataka, antivirusne softvere i mrežnu sigurnost.

Veselin Jevrosimović Foto: Milena Đorđević

To me vraća na pitanje verifikacije pouzdanosti sprovedenih mera. Naime, postoje institucije koje tokom cele godine vrše detaljne analize rada timova za digitalnu zaštitu i prave liste kompanija koje ispunjavaju najviše standarde. Izuzetna je čast što je i jedna naša kompanija ušla u odabrano društvo među 250 najboljih u oblasti sajber bezbednosti na globalnom nivou i među top 20 u Evropi. To je ujedno i veliko priznanje za srpski IT sektor.

Mislim da nema potrebe da ističem u kojoj meri je u digitalnom dobu važna sigurnost protoka i čuvanja podataka. Sviđalo se to nekome ili ne, sve što je važno od informacija seli se u virtuelni prostor interneta, data centara i povezanih servera.

Svaki put kada neku aktivnost možemo da obavimo iz udobnosti fotelje ili korišćenjem pametnog telefona dok smo u pokretu, osećamo pogodnosti digitalizacije. Prednosti po pravilu imaju i svoje naličje, što je u ovom slučaju opasnost od zloupotrebe podataka i potencijalnih direktnih napada na važne sisteme. Toga treba da budemo svesni i da aktivno radimo na povećanju sajber sigurnosti.

(Telegraf.rs/Veselin Jevrosimović)

Video: Da li su vegani gurmani i kako se pravi zdrava bajadera: PlantBased kitchen talk sa Sonjom Veljkov

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA