Veselin Jevrosimović: Naredni korak

 
 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Ako bismo prebrojali teme o kojima sam pisao tokom ove godine, veštačka inteligencija bi zauzela ubedljivo prvo mesto. Razlog je jednostavan – radi se o oblasti o kojoj se najviše govori, i to sa razlogom.

Naime, brzina razvoja mehanizama i servisa koji nude rešenja vezana za veštačku inteligenciju (eng. artificial intelligence, AI) neverovatna je čak i u modernom digitalnom dobu poznatom po nezapamćenom tehnološkom napretku. Ipak, a i o tome sam pisao, rešenja se velikim delom baziraju na statističkoj obradi velikih količina podataka.

To znači da smo još uvek daleko od toga da mašine nazovemo inteligentnima u smislu sposobnosti ljudskog mozga da se kreativno suočava sa kompleksnim problemima koja zahtevaju rešenja u više koraka. Kod postojećih, takozvanih generativnih modela, osoba postavlja pitanje, a mašina onda na osnovu uvida u ogromne količine podataka i prethodna podešavanja, nudi odgovore prirodnim jezikom.

Veselin Jevrosimović Foto: Marko Jovanović

U prethodnih nekoliko meseci sve se više piše o agentskoj AI (eng. agentic artificial intelligence). Ovi sistemi koriste generativne modele za analizu problema, ali idu korak dalje i izvode zaključke procesom koji je neka vrsta rasuđivanja.

Nakon toga, sposobni su da deluju na osnovu donetih odluka, ali i da uče iz postignutih rezultata. Ako vam ovo liči na način na koji se ljudi suočavaju sa problemima, potpuno ste u pravu.

Agentski AI kombinuju različite tehnike i pristupe sa mašinskim učenjem kako bi mogli da odgovore na komplikovane izazove. Jedna od ideja je da se koriste u robotici, ali i medicini, poslovanju, nauci i drugim oblastima. Njihova glavna prednost je autonomija u zaključivanju i odlučivanju, što je ujedno i razlog za brigu. Zbog toga mislim da će u početku ovakvi sistemi imati samo savetodavnu ulogu.

Koliko smo daleko od novih vrsta veštačke inteligencije nije lako proceniti. Premda promene kojima smo svedoci deluju impozantno, za veliki iskorak obično je potrebno više vremena i rešavanje ključnih izazova.

Za sada se čini da je agentska veštačka inteligencija naredni korak ka nečemu što se zove veštačka opšta inteligencija (AGI). Neki eksperti predviđaju da bismo već u 2025. mogli da vidimo prve praktične primene. Možda je to suviše optimistična procena, ali je sigurno da napredak tehnologije ne možemo da zaustavimo.

(Telegraf.rs/Veselin Jevrosimović)

Video: Ambasador SAD Kristofer Hil sa suprugom u poseti Srpskom atletskom savezu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA